روستای گورد تا قبل از سال 1374 یا 75 جزء استان قزوین و شهرستان الموت غربی بود ولی از آن به بعد تغییر استان داد و الآن در منطقه عمارلو شهرستان رودبار و استان گیلان قرار دارد. این روستا در دهه قبل حدود 50 خانوار ثابت بود ولی به خاطر مشکلات فراوان موجود در روستا٬ هر ساله چند خانوار به از این روستا کوچ کرده و به شهر قزوین یا روستای ناصرآباد و یا محمود آباد (هر دو واقع در نزدیکی قزوین) کوچ کردند و در حال حاظر جمعیت کمی از مردم روستای گورد به طور ثابت در روستا هستند.

نزدیکترین شهر بزرگ به روستا قزوین با تغریبا 2:30 دقیقه مسافت هست (دقیقا نمیدونم چند کیلومتر)

با این اوصاف لابد متوجه شدید که کشش مردم کاملا به سمت قزوین هست و این چیزیه که از قبل بوده .

در مورد مردم روستا باید بگم که این روستا از چند طایفه کرد(لک) یارکه سلخوری و تات زبان (البته نه تاتی تاکستانی) بابایی٬ جعفری ٬ طالبی و رحیمی تشکیل شده است و روستا با این شکل در این محل در اوایل همین قرن صورت گرفته و قبلا هر طایفه ایی در یک محلی سکونت داشته و ییلاق و قشلاق هم صورت میگرفته ولی قدمت زندگی در این روستا خیلی زیاد هست که بنده اطلاعات چندانی از آن ندارم.

نزدیکترین روستاها به گورد روستاهای گشنه رود ٬  ذکابر٬  گیگاسر ٬  گردلات ٬  دیرینک  و میانه هست که نسبتهای خویشاوندی در بین مردم این روستا ها شکل گرفته و همین باعث نزدیکتر کردن  مردم این روستا ها به هم شده است.

همه مردم این روستا شیعی مذهب هستند و خیلی هم به اهل بیت عصمت و طهارت عشق میورزند. و بسیار هم مشتاق زیارت امام زاده ها و بخصوص حرم اهل بیت(ع) هستند. در این روستا یک امامزاده به نام سلیمان هست که 6 یا 7 کیلومتری روستا قرار دارد.

این روستا شامل سه ناحیه آب و هوایی متفاوت هست یعنی آب و هوای کاملا سرد در ییلاق روستا که به خاطر بلندی کو ه انگل میباشد

 تاريخ : ۱۳٩۱/٥/۳۱ | ٧:۱۳ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول