در قسمت شرق استان گیلان سرزمین کوهستانی و جنگلی با طبیعتی بکر، نامکشوف و رام نشدنی که اسرار فراوان در دل سنگی و کالبد سبز خود دارد، دیده هر بیننده ای را به خود محصور می سازد.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، اگر از شهر کلاچای به سمت رحیم آباد عزیمت کرده و از آنجا به قصد دیدن این سرزمین کهن و تاریخی عبور کنید، به جنگل های بکر و دست نخورده ای خواهید رسید گه اشکور می خوانندش.

اشکور با قدمتی دیرین و گذشته ای پرماجرا، آیینه تاریخ است زیرا که دراین سرزمین پژواک فریاد تاریخ گذشته هنوز در پیچش است و هر رهگذری اگر گوش جان بسپارد، آوای گذشته را خواهد شنید که چون تخته سنگ های عظیم در سراشیب تپه ها سردرگریز دارد.

این منطقه که در امتداد سلسله کوه های البرز قرار دارد از جنوبی ترین نقطه شهرستان رودسر آغاز شده تا جنوبی ترین نقطه شهرستان رامسر ادامه می یابد.

اشکور از جنوب به قزوین، از مغرب به املش و رودبار الموت، از مشرق به بخش کوهستانی رامسر و تنکابن و از شمال به دامنه های کوهستانی رحیم آباد محدود می شود، اشکور جزء بخش رحیم آباد شهرستان رودسر و در جنوب شهر کلاچای به سمت رحیم آباد قرار گرفته است.

اشکور از جاذبه های زیارتی و سیاحتی مثال زدنی برخوردار است

از جاذبه های زیارتی و بقاع متبرکه که مورد احترام و زیارت اهالی اشکور و سیاحان است، آقا سید حسین و بی بی سکینه درمنطقه ییلاقی سجیران، سید علی کیا در روستای نیلو، آقا سید سلیمان درروستای کاکرود، آقا سید قاسم و سید ابراهیم در روستای لسبو، آقا سیدیحیی در روستای دلیجان و سید میربهادر در روستای برمکو را می توان نام برد.

همچنین آقا سید حسین و آقا سید جلال در روستای شبک، بقعه متبرکه هفت امام در روستای رودبارک، امامزاده آقا سید ابراهیم جورکلایه، بقعه آقا سید حسین در روستای نارنه، بقعه متبرکه آقا سید برهان و شاه سفید کوه در روستای میج، بقعه متبرکه روستای ولنی، بقعه آقا شیخ کریم در روستای ویشکی، بقعه صلوات کوه "سام و لام" در روستای نیاسن و بقعه آقا سید جلیل در روستای گیری از دیگر جاذبه های زیارتی این منطقه است.

بقعه آقا سید عمران در روستای جیرکلایه، بقعه سیده سلیم در روستای درگاه، بقعه آقا سید یحیی در چاکل، بقعه آقا شیخ سلیمان در روستای چاکان، بقعه آقا سید برهان در تکامجان، بقعه آقا سیدوهاب الدین در شفیع آباد، بقعه سوری در روستای زراکی، بقعه آقاسیدیحیی در لیما، بقعه بی بی سلیمه و سیدجعفر در جیرکل از بقاع متبرکه مورد احترام و زیارت اهالی اشکور و سیاحان است.

منطقه سیاحتی "سفید آب"، چشمه آب معدنی سجیران، کوه عروس و داماد در روستای زیاز، غار کبیران در گرمابدشت، غار وادار در دلیجان، غار سرد دره در روستای شاهیجان منطقه ییلاقی جواهردشت، قلعه های لیما و لسبو و سی گول سرا و تول لات منطقه تفریحی لپاسر، بزابی و نفتچاک، آسیابهای آبی کاکرود، غار اسب طویله در روستای گیری، مسجد ناصرالکبیر رودبارک، منطقه دیدنی سی پل و رودخانه زیبای پلرود، دریاچه طبیعی صمد آباد، تونل قله شاه سفید کوه در روستای قدیمی میج از جاذبه های بکر گردشگری منطقه اشکور است.
تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢ | ۱٠:٢٢ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول