منطقه زیارتی و سیاحتی امامزاده ابراهیم شفت


 
امامزاده ابراهیم
 

موقعیت و تاریخچه
روستای امامزاده ابراهیم از توابع بخش احمد سرگوراب شهرستان شفت، با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 26 دقیقه طول شرقی و 37 درجه و 2 دقیقه عرض شمالی، در 23 کیلومتری جنوب شرقی شهر شفت و 57 کیلومتری شهر رشت قرار دارد. این روستا، از شمال به روستای طالقان، از شرق به روستای امامزاده هاشم و از غرب به روستای سیاه مزگی محدود می‏شود. آب و هوای آن معتدل کوهستانی و میانگین بارندگی سالیانه آن 1600 میلی‏متر است. رودخانه امامزاده ابراهیم از میان روستا عبور می‏کند.
این روستا، نام خود را از نام یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) به نام امامزاده ابراهیم اخذ کرده است و رابینو، در سفرنامه خود از آن یاد کرده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران، از این زیارتگاه با ذکر ذیل دهکده طالقان شفت و زیارتگاه روستاهای مجاور یاد می‏شود. که اینک بر اثر گذشت زمان، با ساخت بنای امامزاده به سکونتگاه دایمی تبدیل شده است.
مردم روستای امامزاده ابراهیم به زبان تالشی سخن می‏گویند، دین اسلام دارند و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند.
الگوی معیشت و سکونت
براساس نتایج سرشماری سال 1375، روستای امامزاده ابراهیم 260 نفر جمعیت داشته است که در سال 1385 به 380 نفر افزایش یافته است.
درآمد اکثر مردم روستای امامزاده ابراهیم از طریق فعالیت‏های زراعی، دامداری، خدمات زیارتی و صنایع دستی تأمین می‏شود. برنج، چای، گندم، جو، لوبیا، سیر، سیب‏زمینی، سبزیجات، انگور و گردو از محصولات زراعی و باغی روستاست. دامداری و پرورش گاو و گوسفند در روستا سنتی متداول است و گوشت و لبنیات از محصولات دامی روستاست. پرورش طیور خانگی و کرم ابریشم نیز در این روستا رواج دارد.
سبک معماری روستای امامزاده ابراهیم که از جاذبه‏های گردشگری روستاست، از طبیعت و شکل زمین آن نشأت گرفته است. آثار این نوع معماری از دور قابل مشاهده است.
استقرار روستا در منطقه کوهستانی، محدودیت زمین، ازدحام جمعیت زائران به خصوص در فصول گرم سال و موجبات کاربری‏های متفاوت مهمان‏پذیرهای چند طبقه نشان بارز این معماری است. شکل خانه‏ها و فضاهای درونی آن شبیه به هم است و تفاوت‏هایی در رنگ، نمای نرده‏ها، تعداد طبقات و نوع چیدمان چوب‏ها دیده می‏شود. طبقات اول یا همکف، واحد تجاری است که قسمتی از آن برای سکونت خانوار در نظر گرفته شده است. طبقات دیگر به وسیله ستون‏های چوبی، به شکل شطرنجی به اتاق‏هایی تقسیم می‏شوند.
هر ساختمان از چند طبقه تشکیل می‏شود که به وسیله پله‏های چوبی (پلکان) کمربندی غلام گردشی به یکدیگر راه دارند. این نوع معماری، امکان استفاده از مناظر طبیعی را، حتی در زمان استراحت فراهم می‏آورد. مصالح به کار رفته در واحد‏های قدیمی، خشت، چوب و گل است؛ در ساخت خانه‏های جدید از مصالح آهن، آجر و سیمان نیز استفاده می‏شود. سقف تمامی بناها به صورت شیروانی است و با ایرانیت، سفال و یا با ورق گالوانیزه پوشیده شده است.
جاذبه‏های گردشگری
از مهم‏ترین جاذبه‏های طبیعی روستای امامزاده ابراهیم، جاده مسیر دسترسی به آرامگاه امامزاده است. این مسیر از جلگه‏ای زیبا با شالیزارها، خانه‏ها، رودخانه‏ها و کوهپایه‏های جنگلی عبور می‏کنند و در انتها به روستای امامزاده ابراهیم می‏رسد که بافت مسکونی جالب توجه و بسیار دیدنی دارد.
رودخانه خروشان امامزاده ابراهیم که از میان روستا عبور می‏کند، تأثیر بسزایی در زیبایی کالبد روستا دارد و آن را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‏کند.
آبشار قتلگاه، با ارتفاع 4 متر، در دامنه کوه‏های جنگل (وازگاه) سرازیر می‏شود و فضای بسیار جالبی پدید می‏آورد و در بالادست آن، دو آبشار کوچکتری نیز وجود دارد. بنا بر روایتی، امامزاده ابراهیم بعد از عبادت، جام زهرآگین پیرزنی را در این مکان نوشید و به شهادت رسید و از این رو، به نام آبشار قتلگاه معروف است.
چهل چشمه در ارتفاعات گش‏علی سرا قرار دارند و تعداد آن‏ها معلوم نیست، آب این چشمه‏ها خنک و گوارا است و آب آشامیدنی روستا نیز، از آن‏ها تأمین می‏شود. مسافران و زائران از آب چشمه به عنوان آب معدنی و شفابخش استفاده می‏کنند، که توسط امامزاده ابراهیم تبرک شده است.
چشمه میدان آب سرد و قابل شربی دارد. مردم محلی این چشمه را از معجزات امامزاده ابراهیم می‏دانند که پس از خشک شدن دوباره ظاهر شده است و گفته می‏شود در این مکان، پیکر امامزاده ابراهیم را غسل داده‏اند و از این رو، مورد احترام فراوان زائران است.
آرامگاه امامزاده ابراهیم از جاذبه‏های زیارتی و تاریخی روستا است و علت اصلی شکل‏گیری آن به شمار می‏رود. بنای امامزاده، در طی سال‏های دراز، چندین بار بازسازی شده است. در حال حاضر، این بنا، به مساحت 300 متر، در چهار طبقه احداث گردیده و شامل مسجد، صحن، سرویس بهداشتی، مهمانپذیر و فضای باز است.
آرامگاه بابا رکاب، عارفی که به امامزاده پناه داده بود و گویا به تحریک مادر وی مأموران حکومت، امامزاده را به قتل رسانده‏اند، در مسیر دسترسی به امامزاده قرار دارد و مورد توجه و احترام مردم منطقه و زائران است.
مردم روستای امامزاده ابراهیم، برگزاری مراسم معمول و ویژه را در بارگاه امامزاده به جا می‏آورند. آنان در اعیاد مذهبی فطر، قربان و غدیر و نیز مراسم جشن‏های نوروز به جشن و شادمانی و در ایام محرم و وفات ائمه به سوگواری می‏پردازند.
مراسم طلب باران، بندآمدن باران و رفع خورشید‏گرفتگی و ماه‏گرفتگی، از دیگر مراسم ویژه این روستا است.
سوارکاری، کشتی گیله مردی، سوک سوک، عروس‏بازی، لب‏ گود، چرخ فلک، قئیش بازی، جفت‏ تاگ، دوبنا و لپه بازی، پیتگله بازی، گل مشته، بیج بیج، بیزه، آویزان، خورش بازی، گدگد، اشکل، ورف بازی، آپار بازی، تاب بندی و حساب بله از انواع ورزش‏ها و بازی‏های محلی است.
صنایع دستی روستای امامزاده ابراهیم شامل بافت جوراب، ژاکت و شال است که با سلیقه زیبای زنان روستایی بافته می‏شوند.
پوشاک بیشتر مردم روستا به خصوص افراد میانسال و زنان، لباس محلی تالشی است و شامل دامن پرچین و بلند، پیراهن بلند، جلیقه، نیم تنه، پیژامه و روسری است.
مردان نیز از شلوار، کلاه، پیراهن و نیم تنه استفاده می‏کنند.
غذاهای محلی روستا عبارتند از: واویشکا، خوتکا کباب، سیرقلیه،‏ سیاه قاتق (فسنجان)، قیمه، شیرین قورمه و لوبیا خورشت.
دسترسی: این روستا از طریق شهر شفت قابل دسترسی است و جاده‏ای آسفالت و زیبا دارد.
 
 
 
 

 

 تاريخ : ۱۳٩٠/٥/٢۱ | ٤:۳٠ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول