بهار گیلان، بواقع یاداور خویشاوندی انسان و طبیعت زیبای خداوندی است. در این سرزمین سبز، شکافتن دانه ها و شکفتن غنچه ها را   به زیبایی تمام در بهار می بینیم؛ جوشش جویباران، رویش گیاهان، لطافت باران و مدرار اسمان را در بهار گیلان با تمام وجود حس میکنیم. کدام انسان است که از نوازش لطیف سیمای سبز شالیزارهای برنج، با دست مهربان نسیم احساس ارامش و اسایش نکند.

هر گیلانی و مسافری که شکوه شکفتن غنچه های درختان میوه را در اردیبهشت و انتشار عطر دل انگیز و روح بخش انها را در جای جای گیلان می بیند، خود را بی اختیار در بهشت خداوندی می بیند. پرندگان خوش الحان و رنگارنگ به دامن دشت و دمن باز می گردند. بازگشت مرغابی ها به جلگه ها و سواحل و مرداب و اغاز نغمه خوانی بلبل هزار دستان بر فراز درختان سرسبز، هنگام   کشت و کار کشاورزان زحمتکش در باغات و مزارع، همدمی و همنوایی دلنواز طبیعت خدا با ادمی است.

  چنین حال و هوایی یاس و نا امیدی و سستی و رخوت را از ساحت وجود هر گیله مرد می زداید و نشاط و کار و سرزندگی را در وجودشان به اوج میرساند، در چنین مواقعی هر گیلانی دوست دارد که دل به باغ و راغ و دشت و جلگه و مزرعه بزند و کاری بکند، بذری بکارد، شخمی بزند،دانه ای بکارد و اگر چنین نکند احساس میکند از قافله عقب مانده لذا احساس افسردگی خواهد کرد.

سال هاست عشق به گل و گیاه، اب و دریا، سبزه و صحرا در دل و جان هموطن گیلانی ما خانه کرده است و خداوند کریم دریای نیلگون، رودهای خروشان، چشمه های جوشان، کوه های سر سبز و جلگه های وسیع، به گیلان بخشیده و انرا همچون نگینی زیبا بر انگشتری حیات ایران جلوه گر ساخته است.

رویش گل های رنگارنگ مثل آلاله ها در کنار جویبار ها، یاس های سپید دشت ها، زنبق و بنفشه های سرخ و سپید بر باغ ها، که اکثرا به طور طبیعی رویش میکنند، طبیعت گیلان را جلوه گاه ذوق و زیبایی و نمایشگاه اعجاب انگیز خلقت نموده است.

قرن هاست که مردم ایران به شوق استقبال از بهار در ایام نوروز به اغوش طبیعت و سرزمین زیبای گیلان می شتابند، به همه ی انها توصیه می کنیم این میهمانان عزیز، سرسبزی و طراوت طبیعت آنرا هدر نکنند، بذر و نهالش را پایمال نکنند. فوج پرندگانش را از آشیانه هایشان بیرون نکنند، اشغال و زباله ی خود را بر سبزه و چمن نریزند. اب های جاری اش را الوده نکنند، دامن کوهایش را کثیف نکنند و بدانند که طبیعت و محیط زیست مهم ترین نعمت الهی است.

یاد آور می شوم بسیاری از کارشناسان معتقدند بهترین فرصت سفر و بازدید در بهاران، موسم اردیبهشت است که در ان دو جریان بشدت نمود دارد و به چشم می اید:

1.فصل کارو کشت در مزارع و باغات یعنی فصل پر کار شالیکاران

2.تکمیل تمام جلوه های زیبای طبیعت گیلان و در حقیقت اردیبهشت یعنی بهشت گیلان

و بدین ترتیب دو واقعیت زیبا از سیمای گیلان زمین و گیله مردان ان رخ می نماید:
1.زحمت طاقت فرسای کشت برنج و فرود با دست ها و پاها در گل و لای جلگه ها به هدف کشت برنج که
 مسافران نوروزی سیمای تلخ و پردرد ان را هرگز نمی بینند

2.دامن سرسبز و نشاط انگیز و روح بخش اردیبهشت زیبای گیلان

اینجانب توصیه می کنم به عنوان یک دانشگاهی، دانشجویان عزیز شور گردشگری و طبیعت گردی خود را با اردیبهشت گیلان اغاز کنند.     

نویسنده :
دکتر یدالله آزرمی
عضو هیئت علمی دانشگاه                             تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٥ | ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول