(سوسف یعنی به سوی درختان سیب)

بخش خورگام در شهرستان رودباردرچهل کیلومتری شهر رستم آباد قرار دارد. روستای سوسف قدیم از بلوک خورگام درطول ادوار گذشته با جاده ای پرپیچ وخم کوهستانی ۱۶۰۰ متر ازسطح دریا بالاتر و با آب وهوای مطبوع و معتدل وخنک چشم هر بیننده ای را می نوازد.
منظره های زیبا و دیدنی از جمله مازی، سنگ چاله، گرا زمین،بنده سر ، چاله زمین، چشمه های بزرگ و کوچک ، زردکند، زمینهای باغ بر که تو را با خود به رنگین ترین لحظه ها می برد و میرسی به ابتدای هر چه زیبائیهاست و تو گویی وارد بهشت شده ای.

در پایین روستای سوسف رودی پیچ درپیچ به نام تورنگ لات در دامن کوههای سرسبز که تاریخ پرتنش را پشت سر گذاشته و امروز به آرامی در دستان پر سخاوت تابستان آرامیده است.

کوهی سر به فلک کشیده به اسم باغ بر که درشمال روستای سوسف قرار دارد و سختی سنگها حکایت از مردمانی دارد که در این نواحی می زیسته اند و اینک آرام و صبور آن نوای کهن را سر می دهند. حیواناتی نظیر کبک آفتاب پرست، سوسمار، شغال و روباه در این کوه یافت می شوند.

و اما دامداران این آبادی از نیمه دوم اردیبهشت ماه هر سال دامهای خود را به محل سردسیر ییلاق تکسل می برند و نیمه دوم ماه شهریور دامهای خود را از تکسل به دامنه کوه و جنگل چنگش می آورند.
در پایین سوسف امام زاده یوسف (ع) از نوادگان امام موسی کاظم (ع) وجوددارد که در دوران گذشته به نام باباخور ملک شناخته میشده و مردمان این روستا حرمت و احترام غیر قابل وصف به این بقعه متبرک قائل هستند.
در شرق این آبادی دو چشمه وجود دارد به اسم پیلا (بزرگ) چشمه و کوچی (کوچک)چشمه که در قدیم مردم این روستا آب مصرفی خود را با کوزه، دیگ (قزان) برای خوردن و شستشو استفاده می کردند.
ازآثار قدیمی به جا مانده برج سنگی به ارتفاع حدود۴ متر و قطر۵/۲ متر که با چند پله به سمت بالای برج و گودی داخل آن برای دیده بانی در بالا (جنوب) روستای سوسف به اسم مازی (نقاره خانی) قرار دارد.

 

 

منبع: baresar-guilan.blogfaتاريخ : ۱۳٩٠/٧/٢٦ | ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول