تالاب امیر کلایه -
“تالاب بین المللی امیر کلایه” یکی دیگر از تالابهای منحصر به فرد در گیلان است که با وسعتی معادل هزار و ۲۳۰ هکتار در ناحیه شمالی لاهیجان واقع شده و در محل زمستان گذرانی هزاران قطعه پرنده مهاجر از جمله قو، پلیکان و سایر مرغابی سانان است، از دیگر زیبایی های طبیعی تالاب می توان به نیلوفر آبی سفید اشاره کرد که جلوه خاصی به آن بخشیده است.
در ۴۶کیلومتری شمال شهرستان لاهیجان و بین شهرهای لنگرود و بندرکیاشهر واقع در شرق استان گیلان آبگیری طبیعی قرار دارد که به دلیل واقع شدن در روستای امیرکلایه به نام این روستا خوانده می‌شود. این اکوسیستم آبی درسال ۱۳۵۴در کنوانسیون رامسر با توجه به جاذبه‌ها و ویژگی‌های اکولوژیکی‌آن، بانام تالاب امیرکلایه در فهرست تالاب‌های بین‌المللی قرار گرفته‌است. این تالاب با یک هزار و ۲۳۲هکتار وسعت و باتوجه به نقش و اهمیت ویژه آن، به‌عنوان یکی از محیطهای طبیعی زندگی وحوش و آبزیان، در زمره پناهگاههای حیات وحش است که تحت نظارت سازمان محیط زیست قرار دارد.
شرایط خاص اکولوژیکی تالاب امیرکلایه موجب شده‌است که این اکوسیستم آبی به عنوان زیستگاه، شمار بسیاری از پرندگان مهاجر نیز قرار گرفته و هرساله پذیرای گونه‌های مختلفی چون انواع قو، فلامینگو،اردک، غازهای وحشی، خوتکا، چنگر ،گیلار ، پلیکان و دههاگونه دیگر باشد. دراین تالاب ۱۳۳گونه پرنده مربوط به ۴۱خانواده شناسایی شده است که ۳۹ گونه آن بومی و بقیه مهاجر هستند. کارشناسان محیط زیست، شمار پرندگان مهاجر به این تالاب را در سال، بیش از ۳۰هزارقطعه اعلام کرده‌اند و این تعداد با توجه به ویژگی‌های منحصربه فرد، وسعت و منابع غذایی تالاب و در صورت تامین امنیت‌های لازم و جلوگیری از شکار و صید غیرمجاز به دهها برابر خواهد رسید. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد تالاب بین‌المللی امیرکلایه لاهیجان در مقایسه با دیگر تالاب‌های گیلان این است که این تالاب از محدود محیطهای تالابی آب شیرین است که تنها در یک کیلومتری دریا قرار دارد.تاريخ : ۱۳٩٠/٧/٢٦ | ۳:٤٩ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول