شهرستان آستارا در شمال گیلان با داشتن تمام جذابیت های گردشگری در ایام نوروز، هر روز شاهد ورود حداقل ‪ ۵۰۰‬هزار نفر گردشگر از نقاط مختلف کشور است. به گزارش ایرنا، آستارا باداشتن آمیزه ای از جذابیت های گردشگری کوهستانی، ساحلی، تجارتی، مرزی و زیست محیطی در ‪ ۱۵‬سال اخیر گام های بزرگی برای مبدل شده به قطب بی همتای گردشگری کشور برداشته است.
آستارا یکی از سرسبزترین نقاط جنگل های هیرکانی (خزری ) ایران است و پوشش جنگل های پهن برگ آن تا ارتفاع هزار و ‪ ۵۰۰‬متر امکان جلب صدها گروه کوهنوردی طبیعت گر را فراهم می کند.
قله دو هزار متری اسپیناس آستارا حتی در سخت ترین روزهای زمستان نیز پذیرای گروه های مختلف کوهنوردی از استان های گیلان، اردبیل و آذربایجان شرقی است.
در جنگل ها ی آن علاوه بر صدها منظره که صید آنها عکاسان بزرگی از کشور را به این شهرستان رسانده است، تنها آب گرم جنگلی کشور در شهر لوندویل قرار دارد.
سازمان محیط زیست کشور نیز با ایجاد پناهگاه حیات وحش لوندویل که حدود هزار هکتار وسعت دارد، به ایجاد پارک طبیعت گردی اقدام کرده است و هر روز هزاران گردشگر از نزدیک با طبیعت زیبا و همچنین گله های بزرگ گوزن زرد و مرال آن از نزدیک مانوس می شوند.
در مجاورت همین پناهگاه، برای نخستین بار در کشور بخش خصوصی به ایجاد نخستین باغ وحش خصوصی اقدام کرده است و در آن نایاب ترین پرنده های کشور و آسیا نگهداری می شوند.
در پناهگاه حیات وحش لوندویل همچنین وجود تالاب بین المللی آق که میزبان هزاران پرنده مهاجر است، بر ارزش های زیست محیطی منطقه می افزاید.
تالاب استیل عباس آباد آستارا نیز با حدود ‪ ۵۰۰‬هکتار وسعت بزرگترین دریاچه طبیعی کشور است و وجود درختان شناور توسکا و قرار گرفتن آب درپای کوهستان تالش موجد زیباترین مناظر طبیعی در استان گیلان شده است.
گردنه حیران در میانه جاده آستارا به اردبیل که تا سال ها پیش تنها یک روستای نیمه متروک حیران در آن قرار داشت اکنون به یک حوزه بزرگ گردشگری مبدل شده است و یکی از شش طرح بزرگ محوری گردشگری گیلان در این منطقه اجرا خواهد شد.
سازمان جنگل ها و مراتع نیز در ارتفاعی پایین تر و در نزدیکی شهر آستارا در حال ایجاد پارک گردشگری بی بی یانلو با وسعت هزار هکتار است در آن با کاشت صدها هزار درخت مجوعه ای از امکانات زیبای گردشگری و طبیعت گردی ایجاد می شود.
با توجه به شرایط موجود گردشگری بخش های دولتی و خصوصی در یک دهه گذشته گام های بزرگی برای ایجاد مکان های اقامتی برداشته است که از جمله آنها ایجاد هتل ‪ ۵‬ستاره اسپبانس و چند هتل و مهمانپذیر بزرگ در نقاط مختلف شهر آستارا است.
از شهریور ماه گذشته نیز طرح بزرگ ایجاد یک مجتمع اقامتی - تجارتی در یک برکه موجود در داخل شهر آستارا با برآورد ‪ ۳۶۰‬میلیارد ریال سرمایه گذاری آغاز شده است.
یک طرح بزرگ ساحلی نیز توسط بخش گردشگری سازمان بازنشستگی در ‪۱۰‬ کیلومتری آستارا آغاز شده است که با پایان یافتن آن اقامتگاه های ساحلی ویژه ای در کنار دریای خزر ایجاد خواهد شد.
فهرست جاذبه های طبیعی
1-باغ عباس آباد
2-منطقه ییلاقی حیران
3-آبگرم کوته کومه و علی راشی
4-مرداب استیل
5-طرح ساحلی صدف
6-آبشار لوندویل
7-حیات وحش
8-پارک جنگلی بی بی یانلو
9-تالاب استیل
فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی
1-بقعه شیخ محمود خیوی
2-امام زاده ابراهیم وامام زاده قاسم
3-مدرسه حکیم نظامی(شهید مرحبا)
4-مدرسه شهید مدنیتاريخ : ۱۳٩٠/٧/٢۸ | ۱:٢٧ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول