صنایع دستی به عنوان سند هویت تاریخی مردم ایران و بخشی از میراث فرهنگی کشور،‌محسوب می شود اما به نظر می رسد، در گرماگرم سودجویی برخی سوداگران در واردات بی رویه از چین، هنرمندان ایرانی بدون حامی مانده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، نسل امروز باید بداند که از چه پشتوانه فنی، تکنیکی و هنری برخوردار بوده است تا به راحتی خود را در هجمه فرهنگی غربی ها نبازد و دل به ارزش های بیهوده آنان نبندد و اسیر پدیده از خود بیگانگی نگردد.

بدون شک یکی از افتخارات هر ملت و کشوری، صنایع بومی و دستی آن کشور است چرا که این صنعت و به عبارتی این هنر - صنعت بی بدیل و بی رقیب حاصل ذوق و هنر، سلیقه، ابتکار و خلاقیت هنرمندان و صنعتگرانی است که صبورانه آداب، سنن، رسوم و در یک کلام پیام فرهنگی نسل ها را در محصولات تولیدی شان متجلی کرده و از آن پاسداری می کنند.

صنایع دستی از جمله صنایعی است که به پشتوانه فراوانی مواد اولیه و از آنجا که ابزار کارگران و نیروی متخصص چندانی را نیازمند نیست و اشتغال به تنهایی متکی به نیروی کار است و با سرمایه محدود در کوتاه مدت می تواند بازده مناسبی داشته باشد.

در حال حاضر هنرمندان زیادی در نقاط مختلف استان به طور مستمر یا غیر مستمر به تهیه و تولید انواع فرآورده های دست ساز اشتغال دارند و  قسمتی از عایدی و وسیله تامین معیشت خود وخانواده شان صنایع دستی است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان در این باره گفت: ورود محصولات به ظاهر صنایع دستی خارجی به‌ ویژه صنایع دستی چینی به بازار از تهدیدهای جدی در حوزه صنایع دستی استان است.تاريخ : ۱۳٩٠/٧/۳٠ | ۱۱:٢۸ ‎ق.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول