سرو هرزویل منجیل درختی است بسیار کهن که ناصر خسرو از آن یاد کرده‌ و به عنوان یکی از آثار طبیعی ملی و تحت حفاظت سازمان محیط زیست، همه ساله گردشگران زیادی را به سوی خود جلب می کند.

به گزارش خبرنگار مهر در رشت، این اثر کهنسال که نامش در سفرنامه ناصر خسرو نیز آمده است دارای قطر یقه و ارتفاعی برابر با 4.3 و 25 متر ودر ارتفاع 600 متری از سطح دریا و در روستای هرزویل شهرستان رودبار واقع شده است، شکوه و عظمت این درخت و باورهای مذهبی جامعه، زمینه بازدید مردم را از این اثر با ارزش فراهم آورده است.

 در دل روستای هرزویل منجیل، سروی به یادگار مانده که به‌ دلیل قامت برافراشته و قدمت طولانی‌ آن مورد توجه است، سرو کهنسال هرزویل که در سال 1366 از سوی شورایعالی محیط زیست به‌ عنوان یک اثر طبیعی ملی ثبت شده است، در نزدیکی منجیل در دامنه کوه ‌های شمالی جاده رشت - تهران که سرسبز از درختان زیتون و زربین است، پابرجاست.

سرو هرزویل درختى کهنسال با ارتفاع 30 متر و قطر تنه چهارمتر به روایات مختلف از هزار تا سه هزارسال است که در خاک شهرک تاریخى هرزویل ریشه دوانده است، حتى ناصرخسرو قبادیانى در سفرنامه خود از درخت سرو زیبا و کهنسالى در منطقه هرزویل یاد مى کند.

منجیل در منطقه ‌ای کوهستانی در کرانه شرقی سفیدرود قرار دارد، این منطقه ‌ای به شدت بادخیز است، در سالهای اخیر چندین نیروگاه بادی برای تولید برق از بادهای منطقه در منجیل نصب شده‌ است.

منجیل شهرانرژی گیلان معروف است، باد منجیل یکی از عوامل معروفیت این شهر است که اغلب در بهار و تابستان با شدت بیشتری و در پاییز و زمستان با شدت کمتری می ‌وزد، این باد از قدیم معروف به هفت باد منجیل بوده و شدت آن بقدری است که درختان زیتون را اغلب به یک سمت خم می‌ کند.

 سد سپیدرود نیز یکی دیگر از عوامل معروفیت و جذابیت منجیل است که در اوایل دهه 40 بدست نیروهای فرانسوی در دهانه رودخانه سپیدرود واقع در شهر منجیل ساخته شد.

رودخانه‌های شاهرود و قزل اوزن در شهر منجیل بهم می ‌رسند و آبی که از این رودخانه ‌ها می آید در پشت سد سپید رود و در دریاچه سپید رود ذخیره می شود تا نیاز شالیکاران و کشاورزان گیلانی را در بهار و تابستان تامین کند.

شهر منجیل محل تلاقی سه نوع آب و هوای معتدل خزر، کوهستانی البرز و گرم و خشک مرکزی ایران نیز است و از این حیث نیز هوایی منحصر بفرد دارد.

به هر حال اینجا شهری است که هیچ وقت درختان خزان نمی کنند، اینجا شهر درختان زیتون است، شهری است که شکوه تاریخ مردمی را در سینه دارد که همه آنها را با جام شش هزار ساله مارلیک می شناسندتاريخ : ۱۳٩٠/٧/۳٠ | ۱۱:۱٥ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول