http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2010/04/528943_orig.jpg


بره سر عمارلو" تابلوی زیبا و بی نظیری از طبیعت
رشت - خبرگزاری مهر: "بره سر" شهری کوهستانی با آب و هوای معتدل کوهستانی است، دارای جنگل های راش بکر و زیبا است و گونه نادر سوسن چلچراغ در این منطقه نگهداری می ‌شود.
به گزارش خبرنگار مهر در رشت، بره ‌سر مرکز بخش خورگام شهرستان رودبار است و براساس سرشماری سال 1385جمعیت این شهر 446 خانوار برابر با هزار و 508 نفر بوده است.
 
بره سر ترکیبی از اقوام مختلفی از دیلمی ها و کردها است، بیشتر مهاجران بره سر در شهرهای تهران، قزوین و رشت ساکن هستند اندکی نیز در شهرهای لوشان و منجیل به واسطه وجود کارخانه ‌های صنعتی زندگی می ‌کنند.
 
بخش خورگام از مناطق گردشگری در شمال ایران است

بره سر دارای دو امامزاده است که برای اشاعه مذدهب شیعه در زمان دیلمیان به شهادت رسیده و به قبرستان باستانی بره سر انتقال داده شده اند.

بخش خورگام یکی از بخش ‌های شهرستان رودبار در استان گیلان واقع در شمال ایران است، براساس تقسیمات کشوری این بخش از جمله چهار بخش شهرستان رودبار و به مرکزیت شهر بره سر است.
 
بخش خورگام دارای دو دهستان خورگام و دلفک و ۴۳ روستا و یک مرکز شهری است، در ۱۳۸۵ خورگام دو هزار و ۹۹۳ خانوار و 10 هزار و ۶۶۸ نفر جمعیت داشته و ۶۸ درصد از افراد بالای شش سال با سواد هستند.
 
در این منطقه امروزه اقوام تات و کرد کرمانج در کنار یکدیگر زندگی می ‌کنند، اقوام دیلم ساکنان نخستین و کردها مهاجرند، زمانی اقوام دُربیکه در منطقه دلفک ساکن بودند، زبان‌ های تاتی و کرمانجی در این منطقه رایج و مذهب مردم منطقه شیعه است.
 
واژه خورگام به معنای " جای پای خورشید " و نامی قدیمی است
 
واژه خورگام به معنای " جای پای خورشید " و نامی قدیمی است، خورگام ۳۰۰ سال جزء جغرافیای عمارلو بوده‌ و هنوز هم در زمره منطقه عمارلو شناخته می شود، عمارلو نامی در پی کوچ کرمانج زبانان از شمال خراسان به این منطقه داده شده است.
 
 خورگام امروزه به عنوان بخشی مستقل شناخته شده که مرکز آن شهر بره سر است، این شهر در گذشته با نام های " پیره سر" و " براسر " نیز نامیده شده ‌استتاريخ : ۱۳٩٠/٧/۳٠ | ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول