جشن انار آن گونه که در تاریخ جشن های محلی و برداشت محصول در گیلان نمایان است نوعی جشن شکرگزاری و سپاس از پروردگار برای برداشت محصول بوده است.

چیدن انار از نیمه نخست مهرماه آغاز می شود و در روز جشن انار که که معمولا در یکی از روزهای پایانی مهرماه و در زمان برداشت انبوه محصول است، بیشتر جنبه نمادین دارد و در شب قبل از جشن انار، میهمانان آمده اند و اینک که چند سالی است این جشن به همت اداره کل میراث فرهنگی برگزار می شود از خلوت روستا خبری نیست و به تقریب تمامی ساکنان روستای انبوه میهمان نوازند.

مینی بوسها از پگاه جشن انار روستاییان و میهمانان را به باغهای انار می رساند و موسیقی محلی از دور به گوش می رسد و روستاییان به نام پروردگار و دعا و نیایش کنان وارد باغ ها می شوند.
لباس های محلی زنان روستا سراسر رنگ است و باغهای انار روستای انبوه رنگین تر و چه خوب، زمانی که دانه های بیرون زده از انارها را می بینی شعر کودکی صد دانه یاقوت دسته به دسته در ذهنت تداعی می شود.

می گویند زنان و کودکان انارهای شاخه های پایین دست را می چینند و مردان انارهای شاخه های بالا دست را و انارها با سلام و صلوات در گونیها بسته بندی و سوار بر چهارپایان می شوند و برای فروش راهی روستا می شوند...

و باز به گفته میهمانان آیین انار خوری در منازل مادربزرگها و پدر بزرگها صفایی دیگر دارد ، چرا که انار را در ظرف بزرگ مسی ریخته و آنان تاکید می کنند برای احساس حلاوت بیشتر انار دانه های انار را کپه ای در مشت ریخته و به دهان گذارید و تازه پس از خوردن انار ، پارچ آب و ظرف مسی حاضر است تا دستهایتان را بدون حرکت از محل نشستنتان شستشو دهید و چه خوب با گشتی در روستا متوجه می شوید که آنجا که شلوغ تر است با صفا تر است و رسم پذیرایی گرمتر...

مسیر روستای انبوه در ارتفاعات رودبار واقع است و پا به راه که می گذاری در تصاویری گم می شوی که شاید تنها در تابلوهای نقاشی بتوانی نشانش بیابی و درختهای مبتلا به زالزالک ویژگی جاده انبوه است و درختهای فندق که تازه اش را با نمک می خورند و چه پر استقبال است در میان شهریان صنعتی خورده و راحت طلب و روستا دوست...

به گفته مرد سالخورده ای از دیار انبوه، ابوعلی سینا در کتاب قانون خود نوشته است که تمام قسمتهای انار خواص دارویی دارد،گل انار خونریزی را بند می آورد و لثه ها را تقویت می کند، پودر انار زخمهای کهنه و مزمن را معالجه می کند و پوست درخت انار برای معالجه هپاتیت ، سرفه و زخم به کار می رود.

جشن شادی و رنگ است و چه شادند مردم از برپایی این جشن و به اتفاق بر این عقیده اند که برپایی این جشن به فروش محصولشان به صورت بی واسطه کمک می کنند و جوانان راغب تر به ماندن شده اند.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/٤ | ۱:٢٦ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول