آنان که شوق و ذوق سفر دارند و از این رهگذر گیلان را دیده اند ، می دانند که شناخت گیلان در یک سفر چند روزه و بدون برنامه میسر نیست.
بر این اساس واژه " گیلانگردی " اغراق نیست چرا که گیلان تنها طبیعت نیست و جای جای آن سرشار از غنای تاریخی و طبیعی و فرهنگی است.
گیلان را بایستی در چهار فصل دید و حظ جنگل و باران ، برنج و شالی ، رودهای خروشان و پامچال ، زیستگاه قو و مرغابی ، خروش روز و شب امواج دریا ، جشن رنگ در لباسهای محلی و رسوخ طعم طبیعت در غذاهای محلی و جشنها و آیین ها و هزاران جاذبه را حس کرد.
به گزارش ایرنا لاهیجان ، نگین گردشگری گیلان قطره ای است از هزاران قطره نقره ای جاذبه های گردشگری استان که در شرق گیلان و 40 کیلومتری رشت واقع شده است.
موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای که تپه ماهورهایی آن را به بوته های همیشه سبز چای در ردیف کاریهای منظم هندسی پوشانده است ، همراه با معماری بسیار زیبا و خانه های ویلایی با سقفها و رنگ آمیزی متنوع جلوه زیبایی به شهر بخشیده است .
لاهیجان از دو جزء (لاه) به معنی ابریشم و ( جان)پسوند مکان تشکیل شده که در معنی شهر ابریشم است.
این شهر قدمتی 800ساله دارد وبه دلیل قرار گرفتن در کوهپایه های زیبای البرز ، لقب پایتخت گردشگری جهان اسلام را به خود اختصاص داده است.
معماری گنبد آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در سه کیلو متری لاهیجان چشم هر گردشگر را به سوی خود فرا می خواند و با رسیدن به آرامگاه طبیعتی زیبا با بوی بوته های چای را ارزانی بخش است.
در عبور از جاده لاهیجان مسافران دقایقی به تماشای بنای آرامگاه کاشف السلطنه – کسی که نخستین بار مردم ایران را با چای و کشت آن آشنا کرد – می ایستند و به روان او درود می فرستند.
تله کابین - فراز راهی بر روی بوته های چای - ، تالاب بین المللی امیر کلایه ، بام سبز و استخر لاهیجان، آبشار شاه نشین ، موزه تاریخ چای ، حمام گلشن ، بافت تاریخی لاهیجان با آجرهای سرخ رنگ ، غار شیخان ور و ...جاذبه های دیدنی است که هر یک به تنهایی روح افزای گردشگران خواهد بود.
و در این بین مردمان نیک دل لاهیجان در پی پذیرایی از میهمانان شهرستانی خود به بهترین شکل ممکن با غذاهای محلی و خوردنی های بومی که هریک پتانسیل بین المللی شدن دارند هستند.
رستورانهای لاهیجان که اغلب می توان بهترینهایش را در اطراف استخر لاهیجان سراغ گرفت نیز منوهای خود را به غذاهای محلی آراسته اند و گاه کارکنان آنها با لباسهای محلی سرشار از رنگ پذیرای گردشگران هستند.
گیلان در چهاردهم مردادماه سال جاری میزبان 150تن از هموطنان مقیم خارج از کشور است .
این افراد به قصد شرکت در همایش بزرگ ایرانیان مقیم خارج از کشور با حضور دو هزار نفر از نخبگان ، متخصصان و اندیشمندان ایرانی در حوزه های مختلف علمی ، آموزشی ، فرهنگی ، اقتصادی و بازرگانی از کشورهای مختلف دنیا از جمله امریکا و اروپا در تاریخ یازدهم و دوازدهم مردادماه در تهران حضور می یابند.
به گفته " کیهان هاشم نیا" معاون برنامه ریزی استانداری گیلان این اتفاق مهم نقش بسزایی در تسهیل و برقراری ارتباط منطقی هموطنان مقیم خارج از کشور با ایران عزیز و برخورداری از تواناییهای علمی، اقتصادی و تحقیقاتی و قابلیتهای سرمایه گذاری آنان در جهت نیل به توسعه استان و همچنین معرفی پتانسیل ها و ظرفیتهای استان در ابعاد مختلف از جمله گردشگری خواهد داشت.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۸ | ۱٢:٢۸ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول