کَرگَری kargari نام قدیم جایی ست که به صورت رسمی به کرگانرود معروف بود و امروزه روستای قوروق ghurugh  (قروق) در محل واقع شدن بازارش بنا نهاده شده و در واقع می توان گفت قروق نام دیگر جایی ست که روزگاری کَرگَری بازار kargari bazar یعنی بازار کرگانرود در آن جا واقع بود.

چند دهه ای از زمان از رونق افتادن بازار کرگری می گذرد و بعد از چند دهه دوباره این منطقه به همت مسئولین شهرستان و شهر تالش رونقی به خود گرفته است.

کرگری بازار روزگاری بازار و در واقع شهر اصلی شهرستان تالش و به نوعی مرکز این شهرستان بود.بازرگانانی از جاهای مختلف بدان جا می آمدند و مغازه هایی داشتند و اجناسی می آوردند و می فروختند و بعد اجناسی را می خریدند و به شهرها و کشورهای خودشان می بردند.

ملگونف که در سال 1914 به تالش سفر کرده است در سفرنامه اش عکسی از آن شهر به چاپ رسانده که که در ان می توان چند مغازه و خیابانی بزرگ را دید که نشان از رونق آن جا دارد.

از آن همه رونق بازار کرگری امروزه هیچ نشانی باقی نمانده است و فقط پیران منطقه آخرین روزها و سالهای رونقش را به سختی به یاد می آورند و یا حکایت هایی از رونقش را به یاد دارند.

این بازار در آن دوره تا آن حد رونق و بزرگی داشته که حمامی قدیمی در ان جا احداث شده بود. از این حمام قدیمی که روزگاری محل استحمام اهالی بوده امروزه روز فقط بنایی در حال تخریب باقی مانده است که در حیاط خانه اقای بهرام بخشایی می باشد. این دوست تالش زبان ما که مرد جوان ، خوش رو ، مهربان و مودبی ست در گوشه ای از باغ خود از این بنای قدیمی نیز محافظت می کند. اگر چه او دائماً در ان جا ساکن نیست و در شهر تالش (هشتپر یا هشتبر) زندگی می کند ولی بسیاری از اوقات خود را در ان جا می گذراند تا به درختان کیوی خود که در باغش کاشته سر بزند و رسیدگی کند. او در گوشه دیگری از حیاط خود خانه ای در دو طبقه و با طرح و معماری سنتی و بومی دارد که زیبایی خاص خود را دارد.

از این دوست گرامی که سال گذشته اجازه دادند تا وارد حیاط شان و از این اثر قدیمی و خانه اش دیدار و عکسبرداری نمایم سپاسگزاری می کنم.

در پایان امیدوارم مسئولین شهرستان و استان به حمام قدیمی کرگری بازار توجه نموده و بعد از مرمت و زیباسازی اش به صورتی که شایسته است از ان استفاده عمومی نمایند.تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول