تالش زیبایی های طبیعی خاص و منحصر به فردی دارد که تاکنون اهل قلم و پژوهشگران و تحصیل کردگانش نتوانسته اند موفق شوند همه یا بخش اعظم آن ها را معرفی نمایند.آبشارهای زیبا،غارهای منحصر به فرد، تنوع گیاهی و جانوری و ... همه از جمله زیبابی های طبیعی خاص تالش اند که نیازبه معرفی دارند.

از جمله این زیبایی های طبیعی در منطقه تالش که کم تر مورد توجه قرار گرفته اند و بیشتر بومیان آن ها را می شناسند غارهای موجود در منطقه تالش اند. یکی از معروف ترین آن ها غار آویشوāvišu  در شاندرمن است .در این جا به معرفی یکی دیگر از این غارها به منظور اعلام وجود چنین غاری در منطقه می پردازیم. چرا که نگارنده این سطور هنوز موفق نشده است به صورت حساب شده و ویژه به ژرفای این غار معروف و بزرگ راه یابد تا بتواند دیده هایش را قلمی نماید. این غار گمنام مانده که بسیاری از اهالی اسالم و تالش آن را می شناسند دارای دو نام است. هم تَندورآسنَهtandurāsna نامیده می شود و هم به  دَروزی غار daruziqār(غار دَروز) شهرت دارد. اما ما فقط «تَندورآسنَه» اش می نامیم که اهالی بومی بدان می شناسندش.

در حدود بیست کیلومتری روستای ییلاقی چارَسو ārasuč در اسالم یک آبادی قدیمی وجود دارد که دَروز daruz  نامیده می شود. برای رسیدن به این آبادی قدیمی که اینک هم در فصل تابستان مسکن برخی از خانواده های دامدار است، بعد از گذر از آبادی چارَسو باید به سوی روستای ییلاقی وَزبنَه vazƏbƏna  حرکت کرد. سپس باید راه را به سوی یک آبادی بسیار قدیمی به نام الَّدی alladi  (الله ده) کج کرد و چند کیلومتر سراشیبی را طی کرد . بعد از رسیدن به الَّدی و در واقع از کنار زیارتگاه قدیمی این روستا، باید راه را به سوی دَروز طی نمود که چند کیلومتری با الَّدی فاصله دارد. دروز در مسیر روخون ruxun قدیمی و معروف منطقه قرار دارد که از طرف جلگه و بعد از گذر از جاهایی چون سَکی و لومِر و ...بدان جا می رسد. بعد از عبور از الَّدی و طی چند کیلومتر  و نرسیده به دروز صخره ای سفید رنگ در مسیر راه قرار دارد که با رودخانه فاصله کمی دارد. از کنار این صخره سفید رنگ زیبا که راه عمومی از روی آن و در واقع از روی بخشی از آن می گذرد ، باید به طرف پایین صخره رفت تا به غار عجیب و پرمعمای «تَندورآسنَه» رسیدتاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٠ | ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول