به روایت تاریخ، بشر از دیرباز، بنا به حکم نیازهای مادی و روحی و فرهنگی وبه پیروی از حس کنجکاوی، پیوسته پهنه خاک را در عرصه رفت و آمد خود قرار داده است، به طوری که به یقین می توان گفت جهانگردی و مسافرت از همان سپیده دم تاریخ زندگی بشر آغاز شده است.
براساس تعریف سازمان جهانی جهانگردی، جهانگردی کسی است که به سرزمین یا کشورهای غیر از محل اقامت دایمی خود مسافرت می کند و دست کم یک شب و حداکثر یک سال در آنجا میماند و دلیل عمده مسافرت او تفریح، استراحت، دیدار بستگان،درمان، زیارت اماکن مقدس، بازدید از آثار تاریخی و مراکز هنری و فرهنگی، شکرت در مسابقات ورزشی یا تماشای آن، دیدن نمایشگاه های بازرگانی یا مراکز فعالیت های اقتصادی و شرکت در همایش ها و اجلاس است، بنابراین می توان انگیزه را مهمترین عامل سفر گردشگران تلقی کرد.
● توریسم در چابکسر:
چابکسر با ۱۲ کیلومتر مربع مساحت در پهنه جغرافیایی گیلان واقع شده است که از نظر گردشگری موقعیت استراتژیکی برای استان گیلان دارد.
از نظر مورفولوژی نیز چهار اشکوب(ساحل، جلگه، کوهپایه وحتی کوهستان) درسیمای کلی آن مشخص است و برای هر نوع انگیزه توریست ها را از فاصله های دور و نزدیک به چابکسر جذب می کند وبا توجه به این که این شهر دروازه ورودی به استان مازندران محسوب می شود، موقعیت ارتباطی خوبی دارد.
● انواع جاذبه های گردشگری در چابکسر
چابکسر از نظر انواع جاذبه ها بسیار غنی است، به طوری که از جاذبه های طبیعی، مانند دریا، سواحل، چشم اندازهای بکر جنگلی، نواحی ییلاقی و جاذبه های تاریخی و فرهنگی و حتی مذهبی و اقتصادی(بازارهای هفتگی) درآن وجود دارد.
طول ساحل دریا درمحدوده چابکسر ۷ کیلومتر است و به دلیل ماسه ای بودن و نزدیکی به جنگل زیبایی آن دو چندان شده است.
به قول انگلیسی ها برای جذب توریست ما به(S) ۳ انگلییسی نیاز داریم. اولین(S) آفتاب(Sun) است دومی ماسه(Sand) و سومی(S) نیز دریا(Sea) می باشد. چابکسر از این نظر هیچ مشکلی ندارد و تمامی عوامل جذب گردشگر در آن مهیا است.
از جاذبه های دیگر طبیعی چابکسر، چشمه دمکش است که از نظرتوریسم علمی و تفریحی جالب توجه است. نواحی ییلاقی و ارتفاعات چابکسر نیز به لحاظ شرایط خاص اقلیمی حایز اهمیت است، و ییلاق های جواهردشت از معروف ترین این مناطق به شمار می رود.
روستای سرولات نیز به دلیل داشتن شرایط منحصر به فرد طبیعی و راه ارتباطی مناسب پتانسیل مطلوبی برای گردشگری روستایی است.


 تاريخ : ۱۳٩٠/۸/۱٢ | ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول