جاذبه های ماسوله

شهرک زیبا و تاریخی ماسوله در ضلع شرقی یکی از رشته کوه های تالش قرار دارد.

 

     یکی از مناطق دیدنی استان گیلان ماسوله می  باشد ماسوله در ۳۵ کیلومتری شهرستان فومن قرار دارد قرار داشتن این شهرک کوهپایه  ای در دل کوه باعث شده هر سال جهانگردان زیاذی از این منطقه دیدن نمایند. در اطراف ماسوله روستاهای بسیار زیبا و دیدنی قرار دارند که به زیبائی این منطقه می افزایند. ماسوله رودخان یکی از رودخانه های زیبای منطقه می باشد که از کوههای ماسوله سرچشمه می گیرد و به طرف دریای خزر سرازیر می شود.


 


قدمت شهرک تاریخی ماسوله به قرن هشتم هجری قمری می رسد و نوع معماری این شهر بومی ، سنتی است.
اسد محله ،ریحانه بر ، خانه بر، مسجد بر ، کشه سر علیا و کشه سر سفلی از محلات این شهرک تاریخی است و سه امامزاده بنامهای "امامزاده عون بن محمد بن علی"،"امامزاه ابراهیم" و امامزاده هاشم" در این شهر وجود دارد.
جمعیت این شهرک تاریخی بیش از هزار نفر است و به دلیل جاذبه های گردشگری که در این شهر وجود دارد بیشتر مردم آن از طریق فروش صنایع دستی زندگی می گذرانند.
خانه های این شهر به ترتیبی در دل کوه ساخته شده که حیاط هرخانه پشت بام خانه بعدی است،نمای بیرونی برخی خانه ها کاهگلی و مزین به گلدانهایی زیباست و آبشاری که از میان این شهرک می گذرد آنرا به یکی از جاذبه های گردشگری کشور مبدل کرده است.
کوچه های این شهرک که همان سقف خانه هاست ، مملو از گردشگرانی است که طبیعت بکر این شهرک را از دلایل علاقه و توجهشان به ماسوله ذکر کرده اند، پیر مردان هنوز در قهوه خانه های این شهر قلیان می کشند و بوی آتش از هر خانه ای بیرون می آید .
"حلوا کنجدی" ، "جوراب پشمی" ، "عروسکهای دستبافت " ، "چاقو" و "ابزار آلات کشاورزی" از جمله محصولات مهم ماسوله است.
روی در بیشتر مغازه ها نوشته شده "مهره مار موجود است " گویا اهالی این شهر می خواهند محبت در دل همه مردم جهان جای گیرد!
با وجود پتانسیلهای گردشگری که در این شهرک وجود دارد توجه زیای به آن نشده و ساکنان آن به دلیل بیکاری و همچنین نبود امکانات تحصیلی به شهرهای مجاور مهاجرت می کنند و در صورتیکه این روند ادامه یابد شهرک تاریخی ماسوله از بین خواهد رفت.


تا پایان امسال و با همکاری یونسکو و مسئولان روستای تاریخی ماسوله ، این روستای پلکانی شناخته شده در جهان در راستای اجرای پروژه توسعه گردشگری فرهنگی و طبیعی به یکی از قطبهای مهم توریستی فرهنگی در کشور تبدیل خواهد شد.


روستای تاریخی ماسوله جزء زیباترین ، منحصر به فردترین ، قدیمی ترین روستاهای تاریخی ، فرهنگی و طبیعی کشور است که به علت دارا بودن ویژگی های تاریخی و طبیعی بسیار شاخص از سوی یونسکواز سال گذشته برای اجرای پروژه ای ویژه تحت عنوان توسعه گردشگری فرهنگی و طبیعی انتخاب شده است.


فاطمه فراهانی رئیس اداره فرهنگ یونسکو در ایران در مورد اقدامات یونسکو در روستای تاریخی ماسوله تا پایان امسال گفت:در راستای رسیدن به اهداف طرح توسعه گردشگری فرهنگی و طبیعی در روستای ماسوله ، یونسکو قصد دارد تا پایان امسال با همکاری بین مسئولان روستای تاریخی ماسوله با راه اندازی اقامتگاه درخانه های محلی ، پاکسازی محیط زیست منطقه ، آموزش راهنما برای گردشگران ، راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی و گسترش موزه مردم شناسی ماسوله این روستا را به قطب فرهنگی ، تاریخی و طبیعیکشور برای گردشگران تبدیل کند.(شرق)

 تاريخ : ۱۳٩٠/٥/۱٩ | ۱:٢٦ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول