سفیدرود پس از پشت سر گذاشتن مسیری طولانی و با دومنشا در شرق که از کوههای طالقان سرچشمه می گیرد و در غرب که از کوههای شمال زنجان سرچشمه می گیرد سرانجام در محلی به دریای خزر واریز می شود که به آن بندر کیاشهر می گویند. این بزرگترین رود شمال کشور بندر کیاشهر را به شرق و غرب تقسیم می کند در شرق کیاشهر عمده ادارات دولتی واقع شده و در غرب آن که اصطلاحا به بالا محله معروف است جمعیت محلی سکنی دارند.از مهم‌ترین قسمتهای این شهر می‌توان به ترک محله, گیلده محله, میان‌محله و منطقه شهرک اشاره نمود. روستاهای بزرگی چون دستک، سالکده، لسکوکلایه و امیرکیاسر عمدتا در شرق و جنوب بندرکیاشهر قرار دارند . منبع درآمد مردم این شهر عمدتا کشاورزی و ماهیگیری است.

مرغوب‌ترین برنج کشور در این منطقه عمل آوری می شود و در فصل صید بازار ماهی شهر رونق خاصی داشته و از اقصی نقاط کشور برای خرید ماهی عازم منطقه می شوند خاویار کیاشهر از معروفیت جهانی برخوردار است و بادام زمینی و سبزی و صیفی عمده کشاورزی مردم منطقه محسوب می شود. روزهای چهارشنبه در این شهر روز بازار عمومی است و کاسب کاران دوره گرد بساط خود را در این شهر می گسترانند.

در پایان رودخانه سفیدرود و در ریزشگاه آن به دریا و در سمت شرق و غرب آن پارک ملی بوجاق قرار گرفته که هر ساله و بخصوص در فصل زمستان پذیرای پرندگان مهاجر است. قسمت شرق تالاب دارای فضای مفرح با جاذبه توریستی فوق العاده است و گذر یک پل چوبی از وسط آن، که به ساحل ماسه ای دریا منتهی میشود چشم انداز دلپذیری به این منطقه بخشیده است. در ابتدای مسیر منتهی به پل که از وسط شهر عبور می‌کند هتل بزرگ دریا قرار دارد.

مسیرهای ورودی به شهر [ویرایش]

معمولاً بیشتر مسافران از مسیر شهرستان آستانه اشرفیه وارد این شهر می‌شوند ولی: از سمت غرب می‌توان از بندرانزلی- زیبا کنار یا لشت نشاءو از سمت شرق میتوان لاهیجان- دهشال - لسکوکلایه-امیرکیاسر یالاهیجان-رودبنه-دهکاء ویا لنگرود-چمخاله وارد این بخش زیبای کشور شد. بهترین مسیر از سمت تهران برای رسیدن به کیاشهر بعد از پلیس راه رشت قزوین و سه‌راه سنگر و کمربندی لاهیجان به این سمت تغییر مسیر داده و پس از عبور از شهرهای سنگر- کوچصفهان- لشت نشا- زیباکنار به بندر کیاشهر خواهید رسید.

تاریخچه [ویرایش]

حسنکیاده در نیمه اول قرن نهم به دستور حسن کیا کارگیابن سیدحیدر کیا (متوفى 844) احداث، و به‌نام وى خوانده شد (فقیه محمدیجلالى، ج 1، ص 401؛ نیز رجوع کنید به مهدوى لاهیجانى، ص 187). از وقایع مهمى که در حسنکیاده رخ داد، شکست مدعیان سلطنت و شورشیان این ناحیه از قواى شاه‌طهماسب اول صفوى در 979 بود (روملو، ج 3، ص 1473ـ1476؛ رابینو، ص 437؛ قس فومنى، ص 59، که نوشته است این واقعه در 12 ربیع‌الاول 977 رخ داد). نام حسنکیاده در شرح درگیریهاى نیروهاى دولتى و روسها با مجاهدان جنگل نیز مشاهده میشود (رجوع کنید به پاینده، ص 355). لوئى رابینو، که از 1324 تا 1330 در ایران به‌سر برده، لاهیجان را یکى از بخشهاى نوزده‌گانه ولایت گیلان با هفت بلوک و حسنکیاده را در بلوک لَشتِ نشاء آن ضبط کرده (ص 57ـ58، 306ـ307، 332) و گفته است که مالیات سالیانه آن 10، 658،1 قران است. در زمان او، حسنکیاده صیدگاه بزرگى در دهانه سفیدرود داشت. وى ارزش کالاهایى را که از روسیه، از طریق بندر حسنکیاده وارد میشد، در یک سال (از محرّم 1323 تا محرّم 1324) 400، 132 فرانک (هر 25 فرانک = 59 قران) و ارزش کالاهاى صادره به روسیه را 250، 893، 366فرانک ضبط کرده است (ص 257ـ 258، 332). رابینو خاطرنشان ساخته که صیدگاه و بندر حسنکیاده و صادرات آن درگذشته در دست بلژیکیها بوده و به نظر او، صیدگاه حسنکیاده مهم‌تر از چمخاله بوده است. در این صیدگاه، در فصل بهار ماهى خاویار صید می شد و سردخانه جدیدى در آن احداث کرده بودند و همه کارهاى صیدگاه، در زمینه‌هاى نجارى و قایق‌سازى و چلیک و بشکه‌سازى، با چوبهایى که از روسیه می آوردند، در خود صیدگاه انجام می گرفت (ص60، 303، پانویس). در زمان قاجار، گروهى از کردهاى تبعیدى، در این منطقه سکونت کردند و همراه با ترکهاى مهاجر و ساکنان اولیه آن، که گیلک بودند، ساکنان کنونى شهر را تشکیل دادند (فقیه محمدى جلالى، ج 1، ص 394). پس از ورود روسها در سده نوزدهم میلادی برای صید ماهیان خاویاری سفیدرود مامن اصلی زندگی ماهیان خاویاری معرفی شده و روسها اصلی ترین پایگاه بهره بردای خاویار را در این منطقه برگزیدند. این انتخاب سبب گردید سیلی از جمعیت برای کار از اقصی نقاط کشور به‌ویژه از مناطق ترک نشین خلخال وارد کیاشهر شوند.

در سال ۱۳۵۵ شهبانو فرح (همسر شاه سابق ایران) برای دیدار از استان گیلان وارد رشت شد. شهردار وقت حسن کیاده به دیدار ایشان رفته و ضمن اشاره به تغییر نام حسن کیاده به بندر فرحناز(نام دختر شاه وقت ایران)که در سال 1344 به انجام رسیده بود از ایشان خواستار دادن امکانات نوین به این منطقه شد که جاده شوسه بندرفرحنار به آستانه آسفالت شده و این بندر به تلفن سراسری متصل گردید. پس از انقلاب اسلامی نام شهر با توجه به پیشینه کیا، به بندر کیاشهر تغییر نام داد.تاريخ : ۱۳٩۱/٥/٢٤ | ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول