وجود تپه باستانی مارلیک با نام اصلی چراغعلی تپه که در روستای نصفی واقع است گویای تمدنی سه هزار ساله در این منطقه است، تپه مارلیک طولی شرقی و غربی دارد، خاک تپه به نسبت نرم و آمیخته با سنگهای بزرگ و کوچک است.

" بندبن " روستایی تاریخی است که در منطقه قاسم آباد شهرستان رودسر واقع شده است و در این روستا قلعه‌ ای سنگی متعلق به دوران باستان وجود دارد که قدمت آن به صدها سال پیش باز می گردد که ساکنان این نقطه جغرافیای از آن به‌ عنوان قلعه دفاعی در برابر حملات دشمنان دریایی خود استفاده می ‌کردند.

در زیر این قلعه، راهها، راهروها و دالانهایی برای تردد وجود داشته که نقشه زیرزمینی آن در حال حاضر موجود نیست، در معماری این قلعه از مواد و ترکیبات خاص و کم نظیری استفاده شده که با وجود رطوبت شدید هوا در حاشیه جنوبی دریاچه خزر آن را تاکنون پابرجا نگه داشته ‌است.

این برج به ارتفاع ۱۲ متر گنجینه ای زیبا از آثار باستانی استان است که بدون شک چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند.

برج سنگی بندبن به قطر 4.5 متر، هشت سنگ انداز سالم دارد، از خود قلعه جزء یک دیوار سنگی با ملاط گچ به طول پنج متر و به پهنای ۱۲۰ سانتیمتر چیز دیگری بر جای نمانده و بخش شمالی آن توسط جویندگان گنج و غارتگران آثار باستانی ویران شده‌ است در جبهه خاوری، درب قلعه به ارتفاع یک متر هنوز پا برجاست. روی این دیوار درختان زیادی روئیده است، ضخامت این دیوار بیش از یک متراست.

برج مزبور از سه جهت شیب و پرتگاه دارد و تنها راه دسترسی به آن ضلع غربی است، این برج دایره وار، را با کشیدن دیوارهای قطور از سنگ و گچ تقویت کرده اند، برج اصلی در منتهی الیه سمت غربی این دیوارها قرار دارد، این برج تاسیسات و ملحقات قلعه های مسکونی و نظامی بزرگ را ندارد،  برج بندبن برای دید بانی و راهداری مورد استفاده قرار می گرفت.

گیلان نیوزتاريخ : ۱۳٩۱/٥/٢٥ | ۱۱:٢٧ ‎ق.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول