گیلان روستاهای تاریخی و گردشگری بسیاری را در بالین خود جای داده است، بعضی از آنها مانند روستای تاریخی ماسوله شناخته شده‌اند، اما برخی همچنان از نگاه گردشگران دور و در نتیجه ناشناخته و مهجور مانده‌اند

مناطق روستایی و کوهستانی گیلان سرشار از مناظر بدیع و جذابی هستند که نه تنها برای هموطنان بلکه برای گردشگران خارجی هم جذاب و زیبا و کم مانند به چشم می آیند.

در کنار مناظر زیبای طبیعت روستاهای یک قطعه از کشور باید به جاذبه های مردمی و فرهنگی کم نظیری اشاره کرد که می تواند در عرصه هایی همچون صنایع دستی، پوشش، آداب و رسوم، غذاهای محلی و سایر ظرفیتهای روستایی طرفداران بسیاری را به سوی خود جذب کند.

 

 

 

توسعه پایدار گردشگری به خصوص گردشگری روستایی را در یک توسعه منطقه ای می توان با در نظر گرفتن رابطه ای که بین سه جزء محیط زیست گردشگری وجود دارد " گردشگران، مقصد و جامعه میزبان " مورد توجه قرار داد، این رابطه می تواند پیچیده، پویا و سازنده یا مخرب باشد.

گردشگری روستایی از یکسو می تواند اشتغالزایی ایجاد کند از دیگر سو قادر است اقتصاد محلی را از جلوه بیاندازد و کیفیت زندگی و محیط زیست جوامع محلی را پائین بیاورد.

اگرچه بسیاری از کارشناسان امور گردشگری بر این باورند که منطقه جغرافیایی به نحوی در آداب و رسوم و خصوصیات اخلاقی ساکنان منطقه، برای پذیرش گردشگر، بسیار حائز اهمیت است و می تواند در گسترش گردشگری و توسعه اقتصاد منطقه نیز تاثیرگذار باشد.

گردشگری پایدار نمادی از هویت فرهنگی  است

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: برنامه ریزی برای گسترش و توسعه گردشگری بر پایه توسعه پایدار اقتصادی، در راستای رشد و تعالی جامعه روستایی موثر می باشد.

به هر حال استان گیلان یکی از قطبهای گردشگری کشور است که انواع گردشگری از قبیل تاریخی، مذهبی، آبی، کوهستانی، کشاورزی و... را می توان در آن یافت، گردشگری روستایی نیز از جمله انواع گردشگری است که در دیگر کشورها از جذاب و سودآوری بسیاری برخوردار است.

کشور ایران و به ویژه استان گیلان در این زمینه ظرفیتهای قابل توجه ای دارد که در صورت توجه و بالفعل کردن آن شاهد تحول جدی در روند توسعه گردشگری استان خواهیم بود.





تاريخ : ۱۳٩۱/٥/٢٥ | ۱۱:٤٤ ‎ق.ظ | نويسنده : مریم دولت پناه شالمایی | نظرات ()

  • زاهدان سيتي
  • ايران سافت
  • کارت شارژ همراه اول