گیلان زیبا؛ گنج کشف نشده صنعت گردشگری

میراث فرهنگی کهن و جاذبه های بکر گردشگری گیلان گنج کشف نشده و تمام نشدنی زیرپای ایرانی‌ها است که در صورت معرفی این جاذبه‌ها و ظرفیت‌‌ها بسیاری از گردشگران در دنیا شیفته زیبایی و داشته ‌های فرهنگی این مرز و بوم می‌شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، بدون شک گیلان زمین را باید یکی از مناطق ارزشمند ایران در بخش گردشگری نامید، سرزمینی که در چهار سوی آن جاذبه ‌های گوناگونی در زمینه ‌های مختلف طبیعی و تاریخی نهفته ‌است و آن را به یکی از مراکز گردشگری نام آشنای دنیا تبدیل کرده است.

همچنین امروز کمتر گردشگر پیگیر در ایران وجود دارد که نام برخی از جاذبه ‌های طبیعی و گردشگری گیلان چون شهرک تاریخی و باستانی ماسوله، تپه ‌ها و جام مارلیک یا تالاب بین ‌المللی بندرانزلی را نشنیده باشد.

با نیم نگاهی به‌ گیلان سرزمین جاذبه ‌ها و زیبایی ‌های گردشگری ایران می‌ توان آن را چون نگینی درخشان که برتارک ایران چشم ودل هربیننده ‌ای را می‌ فریبد، مشاهده کرد.

زیبایی ‌های گردشگری گیلان چون نگینی درخشان برتارک ایران

استاندار گیلان در این باره می گوید: توسعه صنعت گردشگری به ویژه گردشگری روستایی در استان ضمن ایجاد اشتغال برای گروه‌های متفاوت از قبیل حمل ‌و نقل روستایی، منبع قابل توجهی برای کسب درآمدهای‌ ارزی و عاملی بازدارنده مقابل خروج ارز است.

کیهان هاشم نیا افزود: گردشگری می ‌تواند نقش عمده‌ ای در توانمند سازی مردم محلی، تنوع ‌بخشی به رشد اقتصادی و ایجاد فرصت‌ های‌ اشتغال برای مردم روستاها در ارتباط با سایر بخش ‌های اقتصادی ایفا کند.

وی با بیان اینکه توزیع مشاغل‌ بین مردم روستا از مزیت‌ های مهم صنعت گردشگری روستایی است، اظهار داشت: ایجاد درآمد اضافی، مکمل و گسترش فرصت‌ های شغلی در زمینه ‌های کشاورزی از دیگر مزیت ‌های توسعه‌ صنعت گردشگری است که نقش عمده ‌ای در فقرزدایی، رفاه‌ و رونق روستاها دارد همچنین بازار جدیدی برای فروش محصولات کشاورزی‌ و تولیدی به وجود می‌ آید.

استاندار گیلان گفت: گسترش گردشگری روستایی می ‌تواند فعالیت ‌های اقتصادی‌ و مشاغل متنوعی را در مناطق روستایی به وجود آورد.

وی ادامه داد: این فرصت ‌های شغلی‌ که بیشتر خدماتی هستند، ممکن است به ‌طور مستقیم یا غیر مستقیم مانند حمل ‌و نقل، هتلداری، خدمات مشاوره‌ ای و راهنمایی، سازمان‌دهی، بازاریابی، تولیدات صنایع دستی و روستایی و غیره به وجود آیند.

رفع معضل بیکاری و کاهش نرخ مهاجرات جمعیت روستایی به کلانشهرها با صنعت گردشگری


هاشم نیا بیان داشت: این کارکرد گردشگری می ‌تواند به رفع معضل بیکاری، کاهش نرخ مهاجرات جمعیت روستایی به کلانشهرها و کنترل گسترش حاشیه‌ نشینی بینجامد و با انتقال آرام نیروی بیکار پنهان و آشکار از بخش کشاورزی به سمت بخش ‌های خدماتی و فرصت‌ های شغلی جدید با تاکید بر خود اشتغالی کمک بزرگی کند.

به هر حال جاذبه ‌های گردشگری استان گیلان آنقدرزیاد است که جایی نیست که برای یک مسافر خالی از لطف و جذابیت باشد.

خانه‌ های روستایی، بازارهای هفتگی، لباس ‌های محلی، دریا و سواحل آن، باغات چای و زیتون، ابنیه ‌های تاریخی و آرامگاه شخصیت‌ های علمی، فرهنگی، موزه و آثار باستانی همه و همه خبر از تنوع جاذبه‌ های گردشگری استان گیلان دارد.

این جاذبه ‌ها بطورکلی در دل تمامی شهرها و روستاهای استان با قدمت چند هزار ساله نهفته ‌است و پذیرای میهمانانی است که از نقاط دور و نزدیک در سرزمین کوه، دریا و جنگل قصد تفرج دارند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر در این باره می گوید: در جهان معاصر گردشگری به عنوان عاملی برای بهبود کیفیت زندگی‌ جوامع در حال توسعه تلقی می ‌شود.

محمد حسین قربانی افزود: رشد و توسعه جهانگردی همواره با تغییراتی شگرف در اوضاع سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و روش زندگی‌ انسانهای همراه است و موجب تحولاتی بنیادی در شرایط اقتصادی، فرهنگی‌ و آداب و رسوم مردم است.

وی اظهار داشت: توسعه گردشگری به عنوان " کاتالیزور" توسعه سایر بخش های اقتصادی‌ همچون کشاورزی، ماهیگیری، ساخت و ساز و سایر موارد است.

لزوم توسعه گردشگری مذهبی در گیلان

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر ضرورت توسعه گردشگری مذهبی در استان تاکید کرد و گفت: آستانه اشرفیه از شهرستان های مهم مذهبی در شمال کشور است.

وی توسعه زیر ساخت های گردشگری مذهبی با توجه به داشتن زیارتگاه ها و بقاع متبرکه در استان را ضرورتی اجتناب ناپذیر دانست و افزود: از این فرصت های طلایی برای پویایی اقتصادی این خطه از شمال ایران باید بهره جست.

قربانی در ادامه بهبود خدمات و امکانات اجتماعی، حفظ الگوهای فرهنگی در زمینه ‌های موسیقی، تئاتر، لباس، هنر و صنایع دستی، ایجاد غرور و مباهات نسبت به فرهنگ محلی، ایجاد امکان مبادلات فرهنگی میان جوامع مختلف، افزایش سرزندگی و طراوت‌ در جوامع، ممانعت از مهاجرت روستاییان با ایجاد مشاغل در مناطق‌ روستایی، تقویت فرهنگ ها و سنت ها را از آثار توسعه گردشگری برشمرد.

به هر ترتیب شهرهای مختلف استان گیلان با بناهای تاریخی، سواحل و تالاب های زیبا، مناظر طبیعی بکر در طول سال آماده پذیرایی از میهمانان این استان است.

سواحل ماسه ‌ای و جذاب بنادر انزلی، آستارا، کیاشهر، چمخاله لنگرود، چابکسر و کلاچای تفرجگاه دیدنی و مکانی مناسب برای قایقرانی، ماهیگیری و شنا است.

بارگاه رفیع سید جلال ‌الدین اشرف برادر امام رضا(ع) در آستانه اشرفیه، خواهر امام رضا(ع) و دانای علی در رشت، امامزاده هاشم در جاده رشت - تهران، امامزاده ابراهیم(ع) در شفت از مهمترین مکان های مذهبی استان است که هر ساله پذیرای صدها زائر بومی و غیر بومی است.

سواحل گیلان از مقاصد مهم گردشگری کشور است


همچنین بازدید از آرامگاه میرزا کوچک جنگلی در رشت، آرامگاه دکتر محمد معین در آستانه اشرفیه، بقعه شیخ زاهد در لاهیجان، بقعه متبرکه سبزقبا، امام زاده میرزا و پیر جلودار در فومن، بقعه شیخ تاج‌ الدین محمود خیری، مرقد مطهر امام زاده سید قاسم(س) و سید ابراهیم(س) در آستارا، بقعه بی ‌بی حوریه درانزلی و بقعه شاه شهیدان در سیاهکل مکان مناسبی برای گردشگرانی است که قصد عزیمت به استان همیشه سبز گیلان را دارند.مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در این زمینه گفت: گیلان و سواحل آن به دلیل برخورداری از جاذبه ‌های غنی گردشگری یکی از مهمترین مقاصد گردشگری‌ کشور به شمار می ‌آید.

امید عزیزی افزود: توسعه گردشگری متضمن‌ توجه به ابعاد توسعه در تمامی سطوح فردی، سازمانی و ملی است و پایداری آن در گروی‌ استفاده از منابع، هدایت سرمایه‌ گذاری ‌ها و دیگر موارد است.

وی با بیان اینکه گردشگری تاثیر فراوانی در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور می ‌گذارد، اظهارداشت: این صنعت ضمن ایجاد اشتغال، سرمایه‌ های اقتصادی را به جریان می ‌اندازد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با تصریح اینکه ایران امروز بیش از هرزمان دیگری با دشواری اشتغال دست به گریبان‌ است، یادآورشد: گردشگری می ‌تواند راه برون‌ رفت از این‌ تنگنا باشد بنابراین باید آن را از تمامی جنبه‌های ممکن مورد بررسی و مطالعه قرار داد.

مناره آجری گسگر، پل خشتی، غار نارنج پره تنیان شهرستان صومعه سرا، برج تاریخی میل، غار لیاروی املش، قلعه لیسار، دو کاخ قشلاقی و ییلاقی نصراله خان سردار امجد، حمام قدیمی آق اولر شهرستان تالش، پل خشتی، مقبره کاشف السلطنه بانی چای، کوه بیجار، حمام گلشن، کاروانسرای تی تی، تپه باستانی مارلیک، پل خشتی و تپه گلشنی، عمارت کلاه فرنگی، باغ محتشم، کتابخانه ملی، موزه، استخر طبیعی عینک و حمام پیرسرا، کاخ میان پشته، فانوس دریایی، موج شکن گوشه‌ ای از بناهای تاریخی و دیدنی گیلان است که هر ساله هزاران نفر توریست ایرانی و خارجی برای بازدید از این مناطق به خطه سرسبز شمال سفر می ‌کنند.

"بام سبز ماسال" از بی نظیر ترین مناطق گردشگری استان گیلان است

فرماندار شهرستان ماسال نیز در این ارتباط می گوید: این شهرستان دارای جاذبه های توریستی، مناظر زیبا و دلپذیر از قبیل جنگل های سر به فلک کشیده و درختان تنومند و آبشارهای طبیعی، حیات وحش و مراتع سرسبز است.

سید رضا جوادپور با بیان اینکه در شهرستان ماسال 17 غار شناسایی شده که بزرگترین و مهمترین آن غار "آویشو" است، اظهارداشت: این غار در 22 کیلومتری شهر ماسال واقع است.


 

/ 1 نظر / 13 بازدید
اسفندیار آقاجانی

همصدا . . . فریاد بزن . . . اینجا هیاهو بسیار است . . . اینجایی که من هستم تا چشم کار میکند صحراست . . . اینجا راه دریا را خوب میدانند ولی هر مسافری تنهاست . . . من از جایی سخن می گویم که بهشت از دور دست ها پیداست . . . ولی در فکر بهشتی نیست هر آنی که در اینجاست . . . اینایی که من هستم خشک سالی بیداد می کند . . . زمینش بس حاصل خیز ، ولی نامردی فریاد می کند . . . اینجایی که من هستم دلی نه ! دلها تنگ است . . . ولی در روزگاران من خوب بودن مایه ننگ است . . . همصدا . . . فریاد بزن . . . بی صدا و با صدایش فرقی ندارد . . . بی ریا فریاد بزن . . . شاید امواج صدایت دل ها را بلرزاند . . . شاید این لرزش ناگه بی حیا ها را بترساند . . . فریاد بزن . . . اینجا کسی خسته ست . . . فریاد بزن . . . تا فریادی نباشد . . . اینجا راه بهشت بست ست . . . SMH