کتاب گیلان: خانه های روستایی؛ میراث معماری روستایی گیلان

بسترشکل گیری معماری سنتی گیلان،  "محیط روستایی " بوده است . موزه میراث روستایی گیلان با توجه به این مطلب در پی انتشار سلسله کتاب هایی بر آمده است تا خانه های روستایی گیلان را از لحاظ ساخت و معماری بررسی و تحلیل کند.
تاکنون از این سری کتاب ها که شامل  9 عنوان می باشند 5 مجلد چاپ شده است.

 
    
    نام کتاب : خانه موسوی، میراث معماری روستایی گیلان، جلگه غرب(١)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٨٩
    این کتاب، نخستین اثر از یک مجموعه‌ی  ٩ جلدی است که زیر نظر دکتر محمود طالقانی بنیان‌گذار و مجری "موزه‌ی میراث روستایی گیلان" و با همکاری "پژوهشکده‌ی تحقیقات کاربردی فرهنگ ایرانی"دانشگاه تهران، فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران و همکاران موزه تهیه شده است. این مجموعه با هدف مستند‌سازی و ماندگاری دانش طراحی و ساخت مجموعه‌‌های مسکونی حوزه‌های فرهنگی و معماری نه‌گانه‌ی گیلان، تهیه و در اختیار دانش پژوهان، صاحب‌نظران و دانشجویان رشته‌های معماری، مردم‌شناسی و هنر قرار می‌گیرد.

    
    نام کتاب : خانه محتشم طلب، میراث معماری روستایی گیلان، جلگه غرب (٢)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٨٩
    این کتاب، دومین اثر از یک مجموعه‌ی  ٩ جلدی است که توسط همکاران موزه میراث روستایی گیلان و زیر نظر دکتر محمود طالقانی، با هدف مستند‌سازی و ماندگاری دانش طراحی و ساخت مجموعه‌‌های مسکونی حوزه‌های فرهنگی و معماری نه‌گانه‌ی گیلان که در سایت موزه نیز دوباره چینی شده‌اند و با همکاری "پژوهشکده‌ی تحقیقات کاربردی فرهنگ ایرانی"دانشگاه تهران و فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، تهیه و در اختیار دانش پژوهان، صاحب‌نظران و دانشجویان قرار می‌گیرد.

   
    نام کتاب : خانه بهزادی، میراث معماری روستایی گیلان، کوهپایه شرق(٣)
    انتشارات: تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری "متن"،  ١٣٩٠
    سومین اثر از مجموعه ی ٩ جلدی میراث معماری روستایی گیلان.


    خانه ی موسی زاده، میراث معماری روستایی گیلان (۴) ، جلگه ی غرب

    تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری، متن، تابستان ١٣٩٠
    خانه ی موسی زاده در روستای گیلانده (خلیف آباد) از توابع شهرستان تالش شناسایی و واچینی شده  و در روستای جلگه ی غرب موزه ی میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده است. این کتاب، چهارمین اثر از مجموعه ی نه جلدی میراث معماری روستایی گیلان است که به  شرح این عملیات می پردازد.

 

خانه ی طربی، میراث معماری روستایی گیلان (۵) ، کوهپایه ی غرب
    تهران، مؤسسه تألیف، ترجمه و نشر آثار هنری، متن، تابستان ١٣٩٠
    خانه ی طربی در روستای کیش رودبار از توابع شهرستان فومن شناسایی و واچینی شده  و در روستای کوهپایه ی غرب در محل موزه میراث روستایی گیلان دوباره چینی شده است. این کتاب، پنجمین اثر از مجموعه ی نه جلدی میراث معماری روستایی گیلان است که به  شرح این عملیات می پردازد

/ 0 نظر / 12 بازدید