همه چیز درباره لاهیجان عروس گیلان

آشنایی با جاذبه‌های گردشگری لاهیجان - گیلان +عکس
لاهیجان معروف به عروس شهرهای گیلان دارای چشم اندازها و جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبا می‌باشد که همجواری شهر با یکی از زیباترین کوه‌های منطقه و....

 

 

لاهیجان یکی از شهرهای دیدنی و با جاذبه های فراوان گردشگری استان گیلان است و در شمال دیلمان قرار دارد

منطقه لاهیجان از شمال به دریای خزر، از شرق به لنگرود، از جنوب به دیلمان، از جنوب غربی به سیاهکل و از غرب به آستانه اشرفیه محدود می شود. موقعیت جغرافیایی این شهر در ناحیه کوهپایه ای قرار دارد و تپه ماهورهای آن را بوته های چای پوشانده است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan.jpg

این شهر ساخته شده بر سرزمینی هموار و جلگه ای است که حاصل رسوبات به جای مانده از رودهای گیلان است. از نظر موقعیت جغرافیایی و ویژگی های تاریخی یکی از شهرهای مهم استان گیلان به شمار می رود و مدت ها مرکز بخش بیه پیش این استان بوده است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan1.jpg

این شهر در زمان اولجایتو ضرابخانه داشته که سکه ضرب می کرده است. نمونه هایی از سکه های دوران ابو سعید بهادرخان اولجایتو، فتحعلی شاه قاجار و شاه طهماسب صفوی مشاهده شده که در لاهیجان ضرب شده اند.

شهرستان لاهیجان به گواهی تاریخ در گذشته مرکز حکومت بیه پیش بوده و وسعت آن سرزمینی از سفیدرود تا چالوس را در بر می گرفته است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan5.jpg

حمدالله مستوفی درباره لاهیجان نوشته است: «از اقلیم چهارم است. طولش از جزایر خالدات فدک و عرض از خط استوا لح شهری بزرگ است و دارالملک جیلانات آبش از جبال بر می خیزد و حاصلش برنج و ابریشم و اندک غله می باشد و نارنج و ترنج و میوه های گرمسیری فراوان است.»

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan7.jpg

اما شخصی به نام محمد خان قاجار قوانلو ملقب به کاشف السلطنه مشهور به چایکار در سال ۱۳۱۹ قمری چای را در لاهیجان کشت نمود و به بار نشاند. وی در حقیقت پدر کشت چای در ایران به شمار می آید.

جاذبه های گردشگری لاهیجان

شهر لاهیجان ۷ محله اصلی دارد. لاهیجان امروز در بخش جنوب شرقی در پای شیخان کوه (شیطان کوه) خود را می نمایاند و دیروز در محله هایی که نامشان یادآور روزگارانی است که لاهیجان تختگاه فرمانروایان بیه پیش بود.

برخی از محلات لاهیجان بر پایه حرفه افراد آن نامگذاری شده است، همانند: میدان و شعربافان، خمیرکلایه و گابنه. و برخی بر پایه نزدیکی به عوارض جغرافیایی هماننده پرده سر. و برخی بر پایه نزدیکی به زیارتگاه ها بر پا شده اند و نام گرفته اند همانند: امیرشهید.

مردم لاهیجان بیشتر گیلک هستند و گالش به ساکنین ارتفاعات این منطقه اطلاق می شود که آن ها هم تیره ای از گیلکان بوده و زبان شان گیلکی است.

زبان گفتاری مردم لاهیجان، گیلکی (بیه پیش) است که با گیلکی رشت (بیه پس) از نظر آوایی، واژگانی و پاره ای ویژگی های دستوری تفاوت هایی دارد. گیلکی بیه پیش خود از گونه ای که در نواحی کوهستانی به آن سخن گفته می شود، یعنی گالشی، متمایز است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan2.jpg

زیست بوم جانوری منطقه لاهیجان بسیار متنوع است.

چهارپایان اصلی: گاو، اسب، گوسفند، میش، قاطر، الاغ، سگ و گربه و گاو میش.

چهارپایان وحشی: پلنگ، خرس، گرگ، روباه، شغال، گربه وحشی، گوزن، آهو، بز کوهی، سمور، خار پشت، سمور آبی، خرگوش، خوک، گراز، سنجاب، کفتار، ببر، ...

پرندگان: مرغ، اردک، غاز، بوقلمون به فور در این منطقه دیده می شود و همین طور قرقاول و غاز وحشی، خوتکا، چنگر، قوش، بلدرچین، باز، بلبل، سینه سرخ، لک لک، مرغ ماهی خوار، حواصیل، کبوتر، تیهو، جغد، گنجشک، شرستی، دارکوب و ...

ماهیان: ماهی سفید، ماهی آزاد، قزل آلا، کفال ماهی، ماهی سوف، اردک ماهی، کپور ماهی، اسپلی، ماهی سیم، ماهی شک، کلیکا، اوزون برون، قاس ماهی، قیل ماهی، گاو ماهی، شیبا ماهی، مار ماهی، ماهی ماش، کولی و ...

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan11.jpg

نمایی زیبا از شهر و استخر لاهیجان

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan10.jpg

در ادامه برخی از جاذبه های گردشگری لاهیجان معرفی شده اند:

بقعه شیخ زاهد گیلانی: با تمام زیبایی معماری و مسیری پر از جاذبه طبیعت گردی، نشان دیگری از زیبایی های گردشگری گیلان است. این بنای تاریخی در بیرون شهر لاهیجان و در روستای شیخانه ور، بر سر راه لاهیجان به لنگرود و بر دامنه کوه واقع شده است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan9.jpg

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan14.jpg

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan6.jpg

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan3.jpg

جاذبه های گردشگری لاهیجان

تله کابین: تله کابین لاهیجان از دیگر جاذبه های تفریحی می باشد که با کوشش شورای اسلامی شهر و شهرداری توسط شرکت خصوصی احرار، در سال 1384 احداث شده است. طول این تله کابین یک هزار و 550 متر می باشد که از بام سبز به قله تاج خروس کشیده شده و در هر ساعت یک هزار نفر را جا به جا می نماید. این تله کابین دارای دو ایستگاه و پنج دکل بوده و 350 متر در مرتفع ترین نقطه از سطح دریا ارتفاع دارد. احداث پارک مجهز به رستوران، کافی شاپ و انواع غرفه های آلاچیق و ایجاد فضای مناسب برای گردشگران از دیگر برنامه هایی است که برای احداث در ایستگاه های تله کابین در نظر گرفته شده است.

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan8.jpg

http://www.hipersian.com/uploads/admin/lahijan4.jpg

پارک جنگلی میر صفا: این پارک جنگلی طبیعی در خیابان شقایق (منتهی به دانشگاه آزاد اسلامی) قرار دارد و دارای تعدادی آلاچیق بوده که مورد توجه گردشگران می باشد.

تالاب بین المللی امیر کلایه: این تالاب به وسعت بیش از هزار و دویست هکتار در 40 کیلو متری شمال شهر لاهیجان و در کنار دریای خزر واقع شده و به دلیل نوع خاص اکوسیستم به دور از هر گونه آلودگی زیست محیطی بوده و دارای جاذبه های تفریحی زیادی می باشد.

سواحل امیر آباد: شمالی ترین نقطه شهرستان لاهیجان، به دریای خزر و سواحل امیر آباد منتهی می شود که از جذابیت های زیادی برخوردار است.

روستای بکر و زیبای چی چی نی کوتی: معنی نام این روستای زیبا که چشم اندازهای زیبایی دارد، لانه گنجشک می باشد. با گشت و گذار در جنگل های کوهپایه ای روستای چی چی نی کوتی معنای اصلی طبیعت بکر را درک خواهید کرد. طبیعتی که هنوز از گزند ما آدمیان آسیبی ندیده است و هنوز گونه های جانوری مختلف از جمله خرس قهوه ای، شغال و روباه و کفتار و نوعی خوک خاکستری در این جنگل ها زندگی می کنند. در ضمن تقریبا در پایان فصل بهار و آغاز فصل تابستان نوعی خاص از تمشک وحشی در بیشه زارهای این روستا می روید که قطعا طعم آن را جایی دیگر نچشیده اید.باشد که این طبیعت بکر و زیبا پاک و بکر و زیبا باقی بماند.

منبع : hamshahrionline.ir
/ 0 نظر / 278 بازدید