انتشار "دوبیتی‌های عامیانه مردم گیلان"

معاون فرهنگی و هنری حوزه هنری گیلان از انتشار "دوبیتی‌های عامیانه مردم گیلان با پژوهش ناصر وحدتی به‌زودی در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از رشت، محمد پرحلم  در جمع خبرنگاران اظهار کرد: مجموعه "دوبیتی‌های عامیانه مردم گیلان" توسط دکتر ستوده جمع‌آوری شده و در حال انتشار است.

وی به انتشار مجموعه دیگر "دوبیتی‌های عامیانه مردم گیلان" با پژوهش ناصر وحدتی خواننده موسیقی گیلان اشاره کرد و افزود: اثر مذکور آماده شده و به‌زودی وارد بازار می‌شود.

پرحلم از انتشار جلد دوم کتاب "شاعران تالش ایران و جمهوری آذربایجان" در حوزه هنری گیلان خبر داد و تصریح کرد: یاسر کرم‌زاده اثر مذکور که از آثار برگزیده حوزه هنری گیلان است، را جمع‌آوری کرده و به‌زودی منتشر می‌شود.

معاون حوزه هنری گیلان با اشاره به کتاب "غیب نیدو" اشعار مذهبی علی ناصر شاعر تالش جمهوری آذربایجان، خاطرنشان کرد: کتاب مذکور ترجمه، آوانگاری، لغت‌نامه و نمایه‌نویسی شده است.

وی مجموعه "کرینگو" به معنای قو و پرنده دریایی را از جمله کتاب‌های در حال انتشار حوزه هنری گیلان برشمرد و ابراز کرد: شعرهای کودکانه ذوالفقار شاعر تالش جمهوری آذربایجان در مجموعه "کرینگو" جمع‌آوری شده و برای آشنایی مردم تالش‌نشین گیلان منتشر می‌شود.

پرحلم با بیان اینکه آثار مختلفی از مردم تالش گیلان در حال انتشار است، بیان کرد: منظومه "خندیده پشت" اثر زنده یاد مسرور ماسالی آماده انتشار است و برای دریافت مجوز آن اقدام شده است.

معاون فرهنگی و حوزه هنری گیلان همچنین کتاب "داستان‌های کهن انسان‌های مدرن" را از طرح‌هایی دانست که از سال‌های گذشته در این حوزه آغاز شده است و یادآور شد: قدمت آثار ایرانی بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر است و آنها از کتاب‌های کهن ایرانی مانند مثنوی، شاهنامه فردوسی، گلستان سعدی و ... استفاده بهینه‌ای برده‌اند و رنگ و لعاب کشور خود را داده‌اند و به نوعی شاهکارهای ادبی این کشورها مدیون ادبیات کهن ایرانی است.

وی ادامه داد: کارگاه‌های ادبیات کهن ایرانی برای آشنایی جوانان در حوزه هنری گیلان برگزار شده تا بتوانیم داستان‌نویسان را با ادبیات کهن ایرانی پیوند زنیم.

پرحلم آثار و داستان‌های تولید شده داستان‌نویسان جوان ایرانی را براساس داستان‌های کهن عنوان کرد و گفت: کتاب "داستان‌های کهن انسان‌های مدرن" یک اثر بی‌نظیر در کشور بوده و جلد دوم آن آماده انتشار است و به‌‌زودی منتشر می‌شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید