غار باستانی دره دربند رودبار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان گف: فصل نخست مطالعات باستان‌شناسی در غار دربند رودبار به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه گیلان و به نقل از روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان، امید عزیزی با بیان مطلب فوق اظهار کرد: گمانه‌زنی غار باستانی دربند به سرپرستی دکتر فریدون بیگلری، متخصص پارینه سنگی از موزه ملی ایران و با معاونت دکتر ولی جهانی و تعدادی از متخصصین میان رشته‌ای به مدت بیست روز در این مکان باستانی انجام شد.

بنا به گفته وی این غار با توجه به مطالعات پیشین قدیمی‌ترین سکونتگاه تاریخگذاری شده انسان در ایران است و از این لحاظ اهمیت بسیار زیادی در باستان‌شناسی ایران دارد.

دکتر بیگلری سرپرست هیات باستان شناسی غار دربند درباره این پژوهش‌های جدید گفت: هدف از این مطالعات کسب اطلاعاتی از ویژگی‌های فرهنگ مادی ساکنان غار در دوره پارینه سنگی قدیم، نحوه استفاده آنها از زیست بوم و منابع اطراف غار، نوع پوشش گیاهی و شرایط اقلیمی منطقه و همچنین تاریخچه شکل‌گیری این غارها و رسوبات باستانی آنها بود.

وی افزود: خوشبختانه در این فصل یک لایه باستانی حاوی سنگواره گونه‌های مختلف جانوری و دست ساخته‌های سنگی اواخر دوره پارینه سنگی قدیم یافت شد که از اهمیت زیادی برخوردار است. این یافته‌های جدید می‌تواند ما را در فهم نحوه استفاده گروه‌های شکارگر گردآورنده از این مکان باستانی و دیرینه محیط اطراف آن طی پلیستوسن میانی یاری کند.

دکتر بیگلری ادامه داد: بررسی سازندهای زمین شناسی منطقه منجر به شناسایی منابع سنگ استفاده شده در ابزارسازی و کسب اطلاعات جدیدی از تاریخچه زمین شناسی دره دربند رشی شد. نمونه‌های رسوب نیز به‌منظور مطالعه روند نهشته‌گذاری در غار و عوامل موثر بر آن و همچنین مطالعات دیرین گرده‌شناسی طی فصل نخست پژوهشها برداشت شد. چندین نمونه دندان جانوری هم جهت انجام سالیابی به روش سری اورانیوم و مطالعات ایزوتوپی از این لایه برداشت شد که نتایج آن می‌تواند در روشن شدن زمان دقیق استقرار انسان در این غار و دیرینه محیط آن بسیار موثر باشد.

بنا به گفته دکتر جهانی معاون هیات مطالعات غار دربند، یافته‌های جدید از این مکان کهن، باستان شناسان را در شناخت یکی از ناشناخته‌ترین و کهن‌ترین ادوار پیش از تاریخ ایران یاری خواهد کرد و ما را در کسب اطلاعات از ساکنان اولیه ایران زمین نزدیک‌تر می‌کند. با توجه به اهمیت دربند رشی به‌عنوان کهن‌ترین زیستگاه تاریخگذاری شده انسان در ایران، برنامه‌های حفاظت و تعیین حریم آن در اولویت برنامه‌های اداره کل میراث گیلان است که به‌زودی انجام خواهد شد.

/ 3 نظر / 42 بازدید
8 خالی!

با سلام ‌! اگه میشه از اورست غارهای جهان یعنی آویشو واقع در شهرستان بکر و زیبا و دیدنی و ... ماسال هم مطالبی در خور شایسته این نام بزرگ شهرستان مطالبی بزارین !

سجاد

سلام وب قشنگي دارين منم يه چند روزي ميشه وب درست كردم البته به زيبايي وب شما نيست به وبم سر بزنيد خوشحال ميشم و اگه با تبادل لينک موافق بودين خبرم کنيد.

سعید

خیلی زیبا هست . اگر تونستید آدرس دقیق رو برام ایمیل کنید با تشکر.