آشنایی با مجموعه‌ی مسکونی محتشم طلب روستای گشت فومن

خانه‌ی محتشم طلب، یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین خانه‌های موزه است. این خانه یکی از نمونه‌های قدیمی و منحصر به فرد جلگه‌ی غرب گیلان می‌باشد و اولین بنای منتقل شده در این حوزه است. این خانه  که از روستای "گشت" از توابع شهرستان فومن به موزه منتقل گردیده است ، متعلق به مباشر منطقه، آقای محتشم‌طلب بوده که توسط صفر عمو اجاره می‌شود و پس از اصلاحات اراضی، مالکیت بنا ، به فرزندش آقای محمد قلی محتشم‌طلب که از کشاورزان متمول منطقه محسوب می‌شده می‌رسد. پس از او فرزندان و نوادگانش در این خانه سکونت گزیدند. در دوره‌های مختلف، بخش‌هایی به بنا افزوده شده است و در دوره‌ای به علت ابعاد وسیع بنا، چهار خانوار در آن سکونت داشتند.

سال ساخت این خانه بین ١١٩٠ تا ١٢٠٠ هجری شمسی تخمین زده شده و در سال ١٣٨٧ در موزه دوباره‌چینی شده است.

این بنا در دو طبقه و با تکنیک دیوار چینه‌ای در همکف و زگالی در طبقه‌ی اول و با سقف کُلَشی ساخته شده‌ است. ارتفاع بنا بیش از ٨ متر و زیر بنای آن حدود ٢٣۵ مترمربع است.

کشیدگی بنا به طول تقریبی ٢٠ متر ، به آن جلوه‌ی ویژه‌ای بخشیده است. بنا در همکف دارای انبارها و طویله، و در طبقه‌ی اول دارای دو اتاق است. در نیم طبقه نیز، دو اتاق دود خانه تعبیه شده است. بنا در طبقه‌ی اول و نیم طبقه‌اش به ترتیب به تلار، ورتلار و ایوان، نیز مجهز شده است.

در مجموعه‌ی مسکونی محتشم طلب علاوه بر خانه، کوتی و باغ سبزیجات و صیفی‌جات با توجه به وضعیت اولیه بنا در محوطه‌ی خود مکان‌یابی و ساخته شده‌اند.

/ 1 نظر / 22 بازدید
بخرش

سرمایه گذاری از دید امیرکبیر : اگر نیت یک ساله دارید گندم بکارید اگر نیت ده ساله دارید درخت بکارید اگر نیت صد ساله دارید انسان تربیت کنید سلام دوست عزیز. با مطالب تازه به روزم. اگر وقت داری بیا به وبلاگم