خورشید تابان شهرستان آستانه اشرفیه سیدجلال الدین اشرف

منبع: خبرگزاری ایرنا

حضرت سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) در سال 180 قمری در مدینه منوره چشم به جهان گشود.

آن حضرت ظاهرا کوچکترین فرزند حضرت امام موسی کاظم (ع) بوده و نام مادر بزرگوارشان نیز نجمه است.

سید جلال الدین اشرف (ع) دومین چهره علوی مشهور است که بعد از یحیی بن عبدا... بین الحسن بین سالهای 206 تا 210 هجری قمری وارد سرزمین گیلان شدند.

این امامزاده بزرگوار که پس از شهادت امام رضا (ع) برادر بزرگوارشان، وارد گیلان شدند هنگام ورود به این منطقه اولین نبرد و مقابله را در حوالی زنجان و قزوین که در آن زمان دالمرز بین اعراب مسلمان و دیلمیان بود با خوارج و لشکریان خلفای عباسی داشته است. آن حضرت در این جنگ که چهارماه بطول کشید به کمک قبایل دیلمی و مردان ترک زبان (استا جلو) موفق شد زنجان را در ذی الحرام 206 هجری قمری فتح کند.

نقش دیلمیان در همراهی سید جلال الدین اشرف (ع) برای از بین بردن لشکر کفر و خوارج و پیروزی نهضت و فتح زنجان، قزوین، طارم و رودبار بسیار کلیدی بود تا جائیکه در فتح طارم و حوالی آن بیش از یکهزار و 200 نفر از مسیحیان به دست آن بزرگوار مسلمان شده و به لشکر ایشان پیوستند.

آن امامزاده بزرگوار همچنین پس از فتح رشت که در سال 207 هجری قمری صورت گرفت وارد این شهر شدند که مورد استقبال با شکوه مردم کوچه و بازار از ایشان شد و مقدمشان را گرامی داشتند.

سید به مدت 9 ماه در رشت حکومت کردند و لاهیجان و سیاهکل نیز در سال 208 هجری قمری به دست ایشان فتح و شهرها آبادی های غرب گیلان نیز در سال 210 از دست حاکمان ظلم و جور آزاد شدند.

سید جلال الدین اشرف (ع) با گروهی از سادات حسنی و حسینی در لاهیجان بر مسند رهبری تکیه زد و در این شهر نماز جمعه اقامت وی کرد و شریعت محمدی (ص) را ترویج می داد و در خطبه های از احادیث پدر و اجدادش روایت نقل می کرد و حکومت مستقلی نیز تشکیل داد و به عنوان رهبری روحانی و معنوی از نزدیک بر امور حکومتی بود و در حقیقت نخستین حکمت شیعه در سال 211 در گیلان تشکیل شد و تا سال 223و یا به قولی 23 تداوم یافت.

لشکر آن حضرت سرانجام در جنگی که با یکی از کفار به نام 'چهل گوش' داشتند در حوالی رودبار در محلی به نام دارستان شکست می خورد و آن حضرت دین مجروح می شوند. آن بزرگوار پس از این مجروحیت در منزل شخصی به نام شیخ مفید الدین اسکان پیدا می کنند و در 14 رمضان سال 223 یا 230 هجری قمری به شهادت می رسند.

پیکر پاک آن حضرت نیز پس از شهادت طبق وصیتش در تابوت گذاشته شده و در رودخانه خروشان سفید رود رها می شود. پیکر آن حضرت بعد از گذشت 100 کیلومتر در حوالی لاهیجان و در قریه ' اکیم' به ساحل رسید و توسط مردم از آب گرفته و در همان کنار ساحل به خاک سپرده شد.

"گوهر شاد خانم بنت کیا رستم" که از خاندان شیعی آل بویه بود در سال 312 هجری قمری گنبدی زیبا بر روی قبر آن حضرت نهاد و محل دفن سید جلال الدین اشرف (ع) که در آبادی بی نام و نشانی قرار داشت بعدها به نامهای کوچان، جلالیه، اشرفیه و هم اکنون آستانه اشرفیه معروف است.

حرم مطهر آقا سلطان سید جلال الدین اشرف (ع) هم اکنون زیارتگاه عاشقان اهل بین (ع) از سراسر نقاط کشور است و این حرم همه ساله پذیرای خیل بسیاری از زائرین است.

/ 0 نظر / 4 بازدید