مدیریت صحیح لازمه صنعت توریسم گیلان

گیلان دارای نقاط بسیار جذابی برای گردشگری است، تنها با کمی سلیقه و توجه می ‌توان از این نعمت که به وفور در گوشه ‌و کنار این خطه سرسبز وجود دارد، بهره ‌های مناسب برد.

 وجود مواهب طبیعی و جاذبه های گردشگری باعث شده این خطه سرسبز شمالی کانون توجه گردشگران قرار گیرد و در زمره مناطق گردشگر پذیر کشور محسوب شود.

 گیلان ویترینی از نمونه‌ های طبیعی، تاریخی، فرهنگی، اقلیمی و اکولوژیکی کشور است.

سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی در زمینه صنعت گردشگری باید فعال تر عمل کنند و با سرمایه‌ گذاری در بخش صنعت گردشگری می ‌توان به درآمد بالای جامعه و ایجاد اشتغال پایدار کمک کرد.

سرمایه ‌گذاران بخش خصوصی در زمینه صنعت گردشگری فعال تر عمل کنند


جوامع صنعتی و پیشرفته دنیا برای رشد و توسعه کشور خود در زمینه گردشگری تلاش می ‌کنند و امروزه این صنعت به عنوان یک نیاز جدی در سبد خانوار گنجانده شده است.

زمانی که در یک جامعه، زندگی ماشینی حاکم ‌شود نیاز به لطافت و بهره ‌برداری از منابع طبیعی جایگاه بیشتری پیدا خواهد کرد.

با وجود اهمیت بی بدیل صنعت گردشگری در توسعه و شکوفایی اقتصادی، سیاست گذاری های مناسبی باید در این عرصه انجام شود چرا که این صنعت امروزه درردیف صنعت های پردرآمد، پاک و کم هزینه دنیا قرار گرفته است.

گرچه نفت از منابع اصلی درآمدزایی است اما انسان در تولید اصلی ترین منبع درآمدزایی نقشی ندارد زیرا این منبع حاصل فرآیندهای طبیعی بوده و منبعی زوال پذیر به شمار می رود که نمی توان با ترسیم آینده ای روشن از آن به عنوان زیرساخت اقتصادی نام برد.

در این میان توریسم گردشگری به عنوان صنعتی پایدار، با شتاب جهان به سوی زندگی ماشینی اهمیت خود را در زندگی فردی و اجتماعی بیشتر نمایان می سازد.

صنعت توریسم امروز در بسیاری از کشورها با رشد سریعتری نسبت به سایر بخش های اقتصادی پیش می رود و با ایجاد فرصت های شغلی جدید یک صنعت پیشرو تلقی می شود که اقتصاددانان آن را " صادرات نامرئی " نیز می نامند.

 برای توسعه این بخش گامهای زیادی باید برداشته شود.

توسعه بخش گردشگری به عنوان یک ضرورت در این استان پیگیری می ‌شود که می ‌تواند کمک شایانی برای درآمدزایی مردم منطقه باشد.  هر طرحی که در حوزه بخش گردشگری می‌ خواهد اجرا شود باید دارای اهداف تعیین شده و مشخصی باشد.

تمامی طرحهای گردشگری در استان باید مطابق با موازین زیست محیطی انجام شوند


هیچ طرحی بدون رعایت مسائل زیست محیطی در حوزه گردشگری انجام نخواهد ‌شد.

گردشگری روستایی امروز در دنیا مورد توجه است پس باید این مهم در اولویت صنعت گردشگری کشور و استان قرار گیرد.

 گیلان دارای قابلیتهای فراوان در جذب گردشگر است که باید سهم قابل توجهی از درآمد صنعت گردشگری کشور را به خود اختصاص دهد.

 خوشبختانه در دولت نهم و دهم اقدامات زیادی در توسعه گردشگری کشور و منطقه انجام شده تا جایگاه واقعی خود را پیدا کند. با اجرایی شدن این مصوبات صنعت گردشگری در منطقه توسعه بیشتری خواهد یافت.

گیلان استانی است که جاذبه های گردشگری آن به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران، هر گردشگری را به وجد می آورد، در کنار داشتن جاذبه های تاریخی، میراث غنی و جلوه های بی نظیر از اکوتوریسم عواملی هستند که هر یک به تنهایی می توانند صنعت توریسم کشور را با تحولی بزرگ روبه رو کنند.

 این خطه سر سبز شمالی از حیث آب و هوا به عنوان یکی از استانهای پرتنوع و جاذب برای حوزه های مختلف از قبیل میراث فرهنگی، طبیعی، معنوی، صنایع دستی و آثار تاریخی است.

گیلان فرصت بی بدیلی برای توسعه سرمایه گذاری گردشگری است

 آب و هوای متنوع در گیلان به عنوان یک فرصت برای توسعه گردشگری و سرمایه گذاری در مناطق نمونه و ویژه گردشگری است.

 حضور گردشگر خارجی در استان به عنوان یکی از شاخصهای مهم می تواند جاذبه های بالقوه طبیعی را با استفاده از سرمایه گذاری تبدیل به بالفعل کند.

 گردشگری به دلیل خاصیت بازدهی زودهنگام آن بسترمناسبی برای سرمایه گذاریست و می تواند سرمایه گذاری داخلی و خارجی را جذب و اقتصاد را به حرکت در‌آورد.

به هر حال با توجه به شرایط اقلیمی، طبیعی و فرهنگ غنی گیلان صنعت توریسم استان باید به صنعتی پردرآمد برای کشور تبدیل شود چرا که درآمدهای کلان این صنعت پشتوانه محکمی برای اقتصاد کشور خواهد بود.

/ 1 نظر / 16 بازدید