جمع آوری صنایع دستی خارجی از بازار ماسوله

معاون هنرهای سنتی و صنایع دستی گیلان بیان کرد : صنایع دستی خارجی به تدریج و بر اساس تمهیدات فراهم شده از بازار شهرک تاریخی ماسوله جمع آوری می شود .


نادر ذاکری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : فراهم نمودن زمینه افزایش تولیدات صنایع دستی داخلی بدون واسطه ، معرفی و شناساندن هنرمندان داخلی ، صدور کارت شناسایی برای هنرمندان این شهرک و اعطای تسهیلات کم بهره تمهیداتی است که در راستای هدف یادشده در نظر گرفته شده است .

وی اظهار کرد : فرصت مناسبی است تا با بالا رفتن قیمت ارز و گران شدن تولیدات خارجی به تولیدات داخلی ، ترویج فرهنگ ، توسعه و رونق هنرهای سنتی و صنایع دستی کشور خودمان تکیه کنیم .

وی تصریح کرد : در نشستی که با شهردار و اعضای شورای شهر ماسوله برگزار شد ، مقرر شد از سوی آنان نهایت همکاری در مورد تصمیم اخذ شده صورت گیرد .

ذاکری افزود : صنایع دستی همواره و همگام در کنار تاریخ و تمدن چند هزار ساله کشورمان به حیات خود ادامه داده و هنرمندان و صنعتگران تجارب و اندوخته های خود را نسل به نسل و سینه به سینه حفظ کرده اند ؛و اینک بنام میراث معنوی از آن یاد می شود .

وی بیان کرد : وظیفه نسل حاضر حفظ و حراست از صیانت این اندوخته گرانسنگ است ؛ لذا برای حمایت از محصولات صنایع دستی در سالی که به فرمان مقام معظم رهبری به سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نامگذاری شده راهکارهای خروج محصولات ماشینی خارجی از این بافت تاریخی و جایگزینی آن با دیگر محصولات متنوع صنایع دستی با اصالت کشورمان بررسی و اجرایی می شود .

وی اضافه کرد : اجرای این طرح می تواند جذابیت بسیاری برای گردشگران ایجاد نموده و در کنار آن موجب اشتغال زایی پایدار در منطقه شود .

شهرک تاریخی ماسوله با توجه به قدمت و نوع معماری ، به عنوان اثر ملی سال 1354 شمسی به شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است . 

/ 0 نظر / 9 بازدید