استقبال چشمگیر گردشگران نوروزی از ماسوله

به گزارش خبرگزاری فارس از فومن، فردین پورهادی در جریان بازدید از شهرک تاریخی ماسوله، اظهار کرد: شهرک تاریخی ماسوله از 24 اسفند 91 تا 10 فروردین جاری شاهد حضور چشمگیر گردشگران داخلی و خارجی از اقصی نقاط کشور و جهان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد افزایش داشته است.

وی با بیان اینکه شهرک پلکانی ماسوله دارای 350 خانه تاریخی که دارای قدمتی 800 تا 1000 ساله است، افزود: این شهرک تاریخی در سال 54 با شماره 1090 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

این مسئول با اشاره به اینکه ماسوله در 55 کیلومتری رشت مرکز گیلان قرار دارد، ادامه داد: این شهرک تاریخی در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت 16 هکتار و ارتفاع یک‌هزار و 50 متر از سطح دریای آزاد قرار دارد.

وی با تکذیب خبری درباره آتش‌سوزی کامل بازار ماسوله قبل از سال جدید، اذعان کرد: بازار ماسوله مجموعه ه­ای بالغ بر 120 واحد است که در این آتش‌سوزی ناگوار، سه واحد شامل بخشی از بنای حاجی فیض، یک واحد تجاری نوساز و یک‌سازه موقت طعمه حریق شد.

پورهادی با اشاره به اینکه طبق گزارش کارشناسی مسئولان امر، عمدی بودن این حادثه محرز بوده است، خاطرنشان کرد: بررسی‌های لازم درباره افراد مظنون از طرف نهادهای مربوطه در دستور کار قرار دارد.

به گفته وی، کارکنان و مسئولان پایگاه و یگان حفاظت میراث فرهنگی ماسوله از لحظات اولیه وقوع این حادثه با همکاری اهالی تمام تلاش خود را برای مهار کردن آتش‌سوزی صرف کرده بودند.

معاون گردشگری مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، یادآور شد: با توجه به ریخت­بندی منحصر به‌فرد معماری و شهرسازی در این شهرک تاریخی بهره‌گیری از شیوه‌های متداول اطفای حریق میسر نبود و اداره کل مدیریت بحران استان برنامه‌ریزی لازم را درباره مواجهه با موارد مشابه در دستور کار دارد.

وی از ثبت جهانی ماسوله خبر داد و متذکر شد: با پیگیری‌های سازمان میراث فرهنگی این اثر تاریخی در شرف ثبت جهانی قرار دارد.

به گزارش فارس، ماسوله دارای معماری منحصر به‌‌فردی است و محوطه جلوی خانه‌ها و پشت‌بام‌ها هر دو به عنوان پیاده‌رو استفاده می‌شوند.

ماسوله با کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز از توریستی‌ترین مناطق شمالی ایران با جلوه‌های طبیعی فراوان به ‌ویژه در اواخر بهار و فصل تابستان است.

در ماسوله، حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است و تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولاً تا سه طبقه می‌رسد و مردم ماسوله به زبان تالشی‌ماسوله سخن می‌گویند و شب‌های بی‌نظیری دارد که نمی‌توان به ‌راحتی از دیدن آن گذشت. 

/ 2 نظر / 14 بازدید
گروه جغرافیای شهرستان ملارد

با سلام . خسته نباشید. وب شما در بردارنده نوشته های ارزشمندی در باره گردشگری استان زیبای گیلان می باشد ، از اینرو نشانی شما را به سیاهه پیوندهایمان افزودیم. به امید گسترش هر چه بیشتر فرهنگ گردشگری در کشورمان . شاد و پیروز باشید.

دهيار واليسرا

سلام طاعات قبول تواضع و فروتنی نعمتی است که بر آن حسد نبرند. امام حسن عسكري(ع) التماس دعا