شهرستان املش

فهرست جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی شهرستان املش

   
اقتصاد این منطقه بر پایه کشاورزی و دامداری است ازمحصولات مهم کشاورزی می توان چای ،برنج و گندم را نام برد ،ساکنین جلگه به پرورش گاو،طیور و کرم ابریشم مشغولند و درمناطق کوهپایه ای و کوهستانی به پرورش زنبور عسل می پردازند .ضمنا سه شنبه بازار املش نمونه قابل توجهی از بازارهای هفتگی سنتی در گیلان است که نقش بسزایی در رونق اقتصادی این شهرستان دارد .
این شهرستان با مساحتی حدود 410 کیلومتر مربع ، از شمال به دو شهرستان لنگرود و رودسر از غرب و جنوب به شهرستان سیاهکل و ازشرق به رودسرمحدوداست.
شهرستان املش از نظر ژئومرفولوژی و ناهمواریها به سه منطقه جلگه ای،کوه پایه ای و کوهستانی تقسیم شده است .بخش جلگه ای از آبرفتهای رودهای شلمان رود،کیا رود و رود کهنه گویه به وجود آمده است که شهر املش بر مخروط افکنه شلمان رودبنا شده است ،بخش جلگه ای و کوهپایه ای در گذشته نه چندان دور پوشیده ازجنگل انبوه بود اما امروزه بیشتر درختان قطع گردیده و به باغات چای تبدیل شده است .بخش کوهستانی در جنوبی ترین قسمت شهرستان واقع شده و پوشیده از مراتع و بلند ترین قله آن ناتشکوه است.
 
شهرستان املش :
مناطق جلگه ای و کوهپایه ای دارای آب و هوای معتدل خزری و مناطق کوهستانی دارای زمستانهای سرد و پوشیده از برف و یخبندان و تابستانهای خنک و ملایم است .
شهرستان املش در سال 76 از شهرستان رودسر منتزع و تبدیل به شهرستان شد وشامل دو بخش مرکزی و رانکوه و5 دهستان ،املش جنوبی و شمالی ،سمام،شب خوسلات،کجیدو 147 آبادی است که ازاین تعداد ،13 آبادی خالی از سکنه می باشد .مرکز این شهرستان شهر املش است و نام آن دراصل «ام» و «لش» بوده است که «ام »به معنی «رود»و «لش»به معنی« راکد» می باشد بنابر این املش یعنی رود خانه راکد.

این شهرستان براساس‌سرشماری سال 1385، 46398 نفر جمعیت داردکه 38%شهرنشبن و 62%در روستاها ساکن هستند.

/ 2 نظر / 23 بازدید