آشنایی با مجموعه‌ی مسکونی موسوی در شالما شفت

خانه‌ی موسوی، نمونه‌ای بسیار زیبا و بی‌نظیر از گونه‌های معماری جلگه‌ی غرب است. این بنا دومین بنای منتقل شده به موزه در این حوزه می‌باشد که در روستای شالما، بخش احمدگوراب، از توابع شهرستان شفت قرار داشت.

این خانه به آقای سید باقر موسوی که از کشاورزان متمول منطقه بوده و از موقعیت اجتماعی بالایی برخوردار بوده است، تعلق داشت و پس از او به فرزندش سید رضی موسوی به ارث رسید.

سال ساخت این بنا ١٢٨٧ هجری شمسی بوده، در زمستان سال ١٣٨۴ هجری شمسی، به موزه منتقل گردیده و در بهار و تابستان ١٣٨٧ عملیات دوباره چینی آن انجام شده است.

خانه‌ در دو طبقه و با تکنیک دیوار چینه‌ای و سقف کُلَشی ساخته شده است. ارتفاع بنا بیش از ٩ متر و زیر بنای آن٢١٠ متر مربع می‌باشد . در همکف، دو اتاق، یک ایوان و یک طویله و در طبقه‌ی اول کتام، ورکتام و یک اتاق قرار دارد.

در دیوار اتاق‌ها و کتام، طاقچه‌های بسیار زیبایی با قوس‌های شکیل قرار دارد. در اتاق بالا، زوارهای بین تخته‌های سقف، به زیبایی بنا افزوده است.

نرده‌های بسیار زیبای بنا و رنگ آبی ستون‌های آن، جلوه‌ای زیبا و متفاوت به بنا بخشیده است. از متعلقات بنا می‌توان به کوتی، لانه‌ی مرغ، چاه و باغ سبزیجات و صیفی‏ جات اشاره کرد که با توجه به موقعیت مکانی اولیه و اصلی‌شان، در این مجموعه مکان‌یابی و ساخته شده‌اند.

/ 1 نظر / 9 بازدید
محمدرضا

ای جانم -یاد دوران کودکی!-دقیقا کنار خانه ما بود . یادش بخیر پر از خاطرات -پر از خاطرات !!! درختان سیب -گلابی و ... مرغ وخروس و بوقلمون -صدای پرنده ها -عطر شالیزار صدای زنگ مدرسه در آن نزدیکی .... صدای طپش قلب مادر و پدر مهربانم !!!!!